Za oknem Za oknem

Za oknem

Czy znasz książeczki, które opowiadają o różnicach między porami roku? To książki składające się głównie z obrazków, więc zainteresują już roczne dziecko.

W czasie zimy dzieci się nudzą... Spacery są krótsze, słońce zachodzi szybciej i jest szaro. Od czego jednak są książki?

Książeczki o porach roku

Zima za oknem to doskonała okazja, aby sięgnąć do książek, które opowiadają o porach roku. W tych publikacjach tekst odgrywa drugorzędną rolę. Piękne ilustracje pokazują to samo miejsce w czterech odsłonach: wiosna, lato, jesień i zima. Wystarczy, że usiądziesz z maluchem, aby odbyć tę podróż w czasie, wspólnie obserwując jak zmienia się pogoda , przyroda i okrycia ludzi. W zależności od wieku i uwagi, którą Twoje dziecko może poświęcić lekturze, tych szczegółów może być więcej lub mniej. Na początku mały czytelnik będzie zwracać uwagę na najważniejsze rzeczy. Potem w miarę dorastania zacznie zauważać coraz więcej różnic pomiędzy poszczególnymi obrazami. Do tych książek warto wracać. Tym bardziej, że zależnie od waszego nastroju, czasu i sytuacji za oknem możecie skupiać się na wspólnym czytaniu.

Warto też, aby to, co zobaczysz w książce skonfrontować z rzeczywistością. Wyjrzyj z maluszkiem przez okno i sprawdź, czy widziana przez okno zima jest podobna do tej przedstawionej na ilustracjach. To samo dotyczy spacerów. Są one doskonałą okazją, aby przyjrzeć się drzewom, chmurom czy zimowej odzieży przechodniów.

Książeczki o porach roku

Dzieci uwielbiają regularność, więc przekonasz się, że taka książka zajmie honorowe miejsce na Waszej półce. Po kilku wspólnych lekturach, zobaczysz, że Twój maluch zacznie pokazywać i opowiadać, co widzi i, co się zmieniło. Wtedy na własne oczy przekonasz się, jak bardzo wspólne czytanie (czy oglądanie) rozwija uwagę, inteligencję i zdolność odbierania oraz interpretowania rzeczywistości .

Książek tego typu jest bardzo wiele. Wybierając egzemplarz dla siebie, warto zwrócić uwagę na format. Im większy, tym łatwiej będzie dziecku wskazać rączką szczegół, który je zaciekawi. Najlepiej też dla mniejszych dzieci wybierać te książki, gdzie ilustracje są proste, kontrastowe. Dzięki temu będziesz mogła sama opowiedzieć maluszkowi o tym, co się na nich znajduje.