Wspólna wyprawa do księgarni Wspólna wyprawa do księgarni

Wspólna wyprawa do księgarni

W każdym większym mieście działa księgarnia, która w aktywny sposób zachęca do czytania. Wspólne zabawy, rysowanie, spotkanie z bohaterami… Wybierz się ze swoim dzieckiem na czytelnicze warsztaty.

Macie już za sobą pierwsze wierszyki i bajeczki? Twój maluch sam podsuwa Ci kolejne książeczki do czytania? To znak, że czas na wspólną wyprawę do księgarni.

Wspólna wyprawa do księgarni

Pierwszy krok w świecie książek

Księgarnie to magiczne miejsca, które coraz częściej starają się dostosować do potrzeb najmłodszych czytelników. Organizują specjalne kąciki ze stoliczkami, kolorowankami i zabawkami. Czasem są też połączone z kawiarnią, gdzie możesz usiąść, odpocząć i porozmawiać z innymi rodzicami. A przy okazji masz cały czas malca na oku.

Na pierwszą wizytę ze szkrabem warto wybrać mniejszą księgarnię. Sprzedawcy są tam z miłości do książek, ich zaangażowanie jest znacznie większe niż tych z sieciowych molochów. Jeśli dobrze trafisz, szybko przekonasz się, że księgarz może być świetnym przewodnikiem, który pomoże Twojemu malcowi zanurzyć się w fascynujący świat książek. Poleci ciekawe i wartościowe pozycje do lektury, a także porozmawia ze szkrabem i wybierze dla niego bajki lub opowiadania zgodne z jego zainteresowaniami.

Warsztaty literackie dla najmłodszych

Od kilku lat nauczyciele i księgarze starają się organizować zajęcia, które przekonają dzieci do czytelnictwa. I trzeba przyznać, że pomysłów im nie brakuje. Od wspólnego czytania bajek, przez związane z literaturą zajęcia plastyczne, aż po pełne fantazji urodziny w księgarni. Dzięki takim inicjatywom maluszek w przyjemny sposób może się przekonać, że książka jest niesamowitym źródłem wrażeń i radosnych przeżyć.

Na warsztatach literackich szkrab poznaje lektury o różnej tematyce i odkrywa swoje upodobania. Po takich zajęciach szybko zobaczysz, że samodzielnie zacznie Ci przynosić książki idealne dla siebie. A Ty będziesz mu je czytać z jeszcze większą przyjemnością i zaangażowaniem.

 Wspólna wyprawa do księgarni

Najważniejsze jest samopoczucie dziecka

Maluch podczas pierwszej wizyty w nowym miejscu może czuć się rozkojarzony lub pobudzony. Staraj się go oprowadzić po księgarni i pokazać jej atmosferę. Przejrzyjcie regały, a na początek nie musisz od razu kupować całych stosów – wystarczy jedna książeczka, która będzie dopasowana do zainteresowań i wieku malca.

Po powrocie do domu porozmawiaj z dzieckiem i zapytaj, jak było i czy mu się podobało. Jego odpowiedź jest bardzo ważna. Nie należy nic robić na siłę. Jeśli maluch poczuł się zdezorientowany, daj mu czas. Być może jest jeszcze dla niego za wcześnie na pierwsze książkowe przygody.