Nowy Rok, nowe pomysły na siebie Nowy Rok, nowe pomysły na siebie

Nowy Rok, nowe pomysły na siebie

Styczeń to czas podsumowań, planów i postanowień na kolejny rok. To dobre, o ile nie popadniesz w nadmierny krytycyzm. Dowiedz się, jak tego uniknąć.

Początek roku to czas postanowień, zobowiązań, planów i „zaczynania wszystkiego od nowa”. Zadajesz sobie pytanie, czy to ma sens? Zawsze warto spróbować zrealizować nowe pomysły na siebie, jeśli czujesz tylko taką potrzebę. My pokażemy Ci, jak to zrobić, aby uniknąć zbędnych rozczarowań.

Jak ubierać dziecko zimą

Zacznij od pożegnania

Zanim zaczniesz planować, podsumuj sobie rok, który właśnie się skończył. Pomyśl, czego chciałaś i co z tego udało Ci się osiągnąć. Postaraj się wyciągnąć wnioski, szczególnie z rzeczy, które się nie udały. Nie oceniaj siebie zbyt surowo. Jesteś młodą mamą i to, że udaje Ci się wypełniać wszystkie liczne obowiązki powinno samo w sobie być powodem do dumy!

Spraw sobie kalendarz

Słowo pisane waży więcej, to wiedzieli już starożytni. Właśnie dlatego warto spisać umowę z samą sobą. Taki sposób pozwoli Ci wybrać cele i zastanowić się, który z nich jest najważniejszy. Łatwiej będzie Ci też je realizować.

Nie działaj pochopnie

Im więcej pomysłów, zadań, zobowiązań tym mniejsze szanse na ich powodzenie. Nie da się zmienić wszystkiego na raz. Możesz wtedy skończyć z poczuciem, że (znowu) niewiele się udało. Lepiej wybrać kilka najważniejszych rzeczy (najlepiej jedną lub dwie) i na nich skupić swoją uwagę. Daj sobie czas, pomyśl, na czym naprawdę Ci zależy. Zmiana powinna wynikać z Twojego wewnętrznego przekonania, a nie z presji otoczenia. Tylko o to, w co naprawdę wierzysz, będziesz się starać. Poza tym, warto coś zostawić na następne lata…

Jak ubierać dziecko zimą

Metoda krótkich odcinków

Nawet wejście na najwyższą górę składa się małych kroków. Czasem trudno wyobrazić sobie, że uda się osiągnąć cel, zanim nie podzieli się drogi do niego na etapy. Sama znasz siebie najlepiej. Ułóż te odcinki tak, żeby pasowały do Twojej osobowości. Bardzo ważna jest systematyczność. Niektórzy twierdzą, że wystarczy działaś regularnie przez 30 dni (na przykład uprawiać sport, uczyć się języka obcego), aby weszło nam to w nawyk. Czy maja rację? Przekonaj się na własnej skórze!

Chwal, nagradzaj

Jeśli dziecko czegoś się uczy, robi po raz pierwszy, to chwalimy je entuzjastycznie, nawet jeśli efekt jeszcze nie jest idealny. Bądź sama dla siebie takim rodzicem. Wspieraj się, dopinguj pozytywnie i wybaczaj. Jeśli coś się nie udaje, to zamiast wyrzucać sobie niepowodzenia, próbuj dalej.