Nocna zmiana Nocna zmiana

Nocna zmiana

Czy już odpowiedzieliście sobie na pytanie: kto będzie wstawał do dziecka w nocy?

Dziecko, które właśnie przyszło na świat, musi nauczyć się wielu rzeczy. Spanie jest jedną z nich. Zdarzają się dzieci, które potrafią przespać całą noc, ale większość jednak wymaga mniejszej lub większej uwagi. I wtedy rodzice muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: kto będzie wstawał do dziecka w nocy?

Nocna zmiana

Dlaczego ja?

W obecnych czasach funkcjonują chyba wszystkie możliwe układy pomiędzy rodzicami w kwestii zajmowania się dzieckiem. Jednak wielu ojców zadaje (czasem tylko sobie) pytanie: Dlaczego miałbym wstawać do dziecka, skoro w dzień pracuję, a ona siedzi cały dzień w domu? Łatwo to wyjaśnić. Zajmowanie się dzieckiem przez cały dzień jest ciężką pracą. Wystarczy, że weźmiesz dzień urlopu i na jedną dobę zastąpisz mamę swojego dziecka na jej „etacie”, aby się o tym przekonać. A wieczorem po całym wyczerpującym dniu, kiedy nie będziesz umieć myśleć o niczym innym niż o tym, by rzucić się na łóżko, wyobraź sobie, że zaczyna się Twoja nocna zmiana. I że tak jest dzień po dniu.

Własna droga

Teraz już chyba każdy tata zgadza się, że nocne wstawanie powinno być także jego sprawą. W takiej sytuacji najlepiej będzie jak usiądziesz z Twoją partnerką i właśnie, jak na równorzędnych partnerów przystało, ustalicie jak podzielić nocną zmianę, tak mało lubianą, a jednak ważną. Zapiszcie swoje potrzeby, możliwości i wypracujcie kompromisowe rozwiązanie, które pomoże przetrwać ten test. Bo to jest z pewnością test dla Waszego związku. Warto jednak pamiętać podczas nieprzespanych nocy, że nie będzie on trwał wiecznie. Potraktuj to jako okazję, aby okazać swoje ukochanej to, co kobiety w mężczyznach bardzo cenią: opiekuńczość, empatię, zdolność do poświęcenia swojego komfortu dla innych.

Szczegółowe zasady każda para powinna wypracować osobno, ważne jest jednak, żeby to zorganizować tak, aby i mama i ojciec mogli się wyspać choć raz na jakiś czas. Łatwiej się czuwa w nocy wiedząc, że nastąpi w końcu taka, kiedy będzie można cieszyć się snem bez ograniczeń.

Nocna zmiana taty

Dobre strony

Piasek pod powiekami, ból głowy, dojmujące uczucie zmęczenia – takie są konsekwencje nieprzespanej nocy. Jest też kilka pozytywów (i nie jest to tylko uśmiech partnerki, której wreszcie udało się odpocząć). Na plus możesz też zaliczyć, że Ci się udało. To, że wytrwałeś, będzie słusznym powodem do męskiej dumy. No i najważniejsze… Podczas nieprzespanych nocy tworzy się więź. Naprawdę! Ty i Twoja córeczka, albo Twój synek już na zawsze będziecie sobie bliżsi.