Na początku jest głużenie Na początku jest głużenie

Na początku jest głużenie

Jak rozwija się mowa dziecka. Jak je rozumieć po tych kilku pierwszych słowach, których używa?

Twój maluszek jest radosny i roześmiany, a Ty nie możesz się doczekać, kiedy powie pierwsze słowo? Spokojnie – wszystko w swoim czasie. Zanim z ust Twojej pociechy padnie długo wyczekiwane „mama” lub „tata”, usłyszysz wiele dźwięków i sylab, na które będziesz musiała reagować.

Na początku jest głużenie

W brzuchu mamy – pierwsze lekcje mówienia

Melodia i rytm języka to pierwsze rzeczy, które poznaje dziecko. Pojedyncze dźwięki i tonacja głosu są przyswajane przez malca jeszcze w brzuchu mamy. I choć niewyraźne i stłumione, umożliwiają wychwycenie melodii języka i poznanie głosu rodziców. Po przyjściu na świat, maluszek musi nauczyć się wszystkiego od zera. Nie wie, co się tak naprawdę dzieje i czym właściwie jest mówienie. Dlatego pierwszymi próbami porozumienia się z rodzicami jest krzyk i płacz. Niemowlę płacze, gdy jest głodne, ma mokro, czy po prostu jest znudzone. A głos mamy jest tym, co interesuje je najbardziej.

Głużenie

Dzieci lubią porozumiewać się z otoczeniem nawet wtedy, gdy nie znają jeszcze ani jednego słowa. Jak ro robią? Głużą. Głużenie rozpoczyna się w 2-3 miesiącu życia. Czym jest? To gardłowe dźwięki, których nie da się zapisać czy jakoś sklasyfikować. Maluszek wydaje je nieświadomie i mimowolnie. A co ważne, głużą również dzieci głuche i słabosłyszące, zjawisko to nie ma więc nic wspólnego ze słyszeniem. Kolejnym krokiem jest…

Gaworzenie

Berbeć ma już świadomość, że wydawane przez niego dźwięki służą do porozumiewania się z otoczeniem. Dlatego celowo naśladuje ludzką mowę. Zaczynają od pojedynczych sylab, takich jak „ma” i „da” i ciągów, np. „ma-ma-ma”. Potem pojawiają się pierwsze sylaby podwojone, które przypominają wyrazy, np. „ma-ma”, „da-da”. W końcu maluszek zaczyna bawić się intonacją, naśladując dorosłych i zaczepiając ludzi znajdujących się w jego otoczeniu.

Na początku jest głużenie

Pierwsze słowa

W okolicy pierwszych urodzin pociecha zaczyna rozumieć, że słowa mają znaczenie. Powoli kojarzy je z konkretnymi przedmiotami i osobami. Zaczyna używać zwrotów, takich jak: „am am” czy „papa”, a jej pierwsze słowa to przeważnie „mama”, „tata” i „baba”. W drugim roku życia słownik maluszka rozszerza się w ekspresowym tempie. Wiele już rozumie, ale jeszcze nie wszystko jest w stanie powiedzieć. Tworzy własne odpowiedniki słów lub skróty wyrazów, które mają mu ułatwić porozumiewanie się z innymi. Pierwsze zdania dziecko zaczyna budować w okolicy swoich drugich urodzin. Są to z reguły dwuwyrazowe konstrukcje typu „Mama da”, a język maluszka często mogą zrozumieć jedynie najbliżsi.

Jak zrozumieć dziecko

Spojrzenia, kwilenie, płacz, śmiech – wszystko coś znaczy i jest próbą nawiązania kontaktu. Na początku musisz nauczyć się rozpoznawać rodzaje płaczu. Jeśli dziecko kwili, wygina się w Twoich rękach i ziewa –jest zmęczone i chce spać. Jeśli otwiera buzie i ssie swoją rączkę – może być głodne. A jeśli przyciska nóżki do brzuszka, a na jego buzi widoczny jest grymas bólu – najpewniej boli je brzuszek. Pamiętaj jednak, że to tylko kilka podpowiedzi, a każde dziecko jest inne. Dlatego obserwuj je i staraj się wychwycić wszystkie sygnały. Z czasem nabierzesz wprawy i zaczniesz doskonale rozumieć swojego maluszka. Jeśli Twoje dziecko gaworzy, odpowiedz mu. Naśladuj jego dźwięki lub powiedz słowo, o które myślisz, że mu chodziło. Mów krótkimi i prostymi zdaniami, a już za jakiś czas na pewno usłyszysz odpowiedź.