Magiczne chwile Magiczne chwile

Magiczne chwile

Znajdowanie czasu dla siebie

Dzieci są absolutnie czasochłonne.

mama z małą dziewczynką

Zastanawiasz się, jak ktoś tak mały może zajmować tak wiele Twojego czasu? Jeśli czujesz, że Twój dzień oscyluje wyłącznie wokół rzeczy związanych z dziećmi i bardzo potrzebujesz chwili dla siebie, skorzystaj z kilku naszych wskazówek dotyczących sposobów na znalezienie w ciągu dnia kilku minut wyłącznie dla siebie.

Po pierwsze, nie czuj się z tego powodu winna! To zupełnie normalne.

Wiele mam czuje się w ten sposób, ale często są zbyt nieśmiałe, aby się do tego przyznać, no i tak naprawdę, czegoż innego można oczekiwać? Zastanów się nad wszystkim, co robisz dla swojego dziecka każdego dnia: karmienie, kąpanie, zabawa, kołysanie i noszenie jego czy też jej, oraz – co wcale nie najmniej ważne – okazywanie dziecku miłości. A co robisz dla siebie? Prawdopodobnie niezbyt wiele.

Rodzice słyną z poświęcania własnych potrzeb i pragnień na rzecz potrzeb dzieci, co nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Badania wskazują, że mamy, które znajdują czas dla siebie są zwykle spokojniejsze, są lepiej w stanie zachować odpowiedni dystans oraz są bardziej emocjonalnie i mentalnie kompetentne niż mamy, które pozwalają roli rodzica zawładnąć ich życiem.

Przyznanie, że czujesz potrzebę pobycia z dala od dziecka, aby odprężyć się i zregenerować siły to nie tylko nic złego – czyni Cię to również lepszą mamą, co z kolei sprawia, że i Twoje maleństwo jest szczęśliwsze.

Znajdowanie trochę czasu bez dziecka.

  • Staraj się złapać trochę snu za każdym razem, kiedy śpi Twoje dziecko.
  • Jeśli nie śpisz, poświęć ten czas na zrobienie czegoś równie ważnego – urządź sobie kąpiel, poczytaj, sprawdź pocztę, zrób cokolwiek, co Cię odświeża.
  • Poproś partnera, aby wykąpał dziecko, tak abyś Ty miała 10 minut dla siebie, podczas gdy Twoje maleństwo pluska się w wannie (to niezbyt wiele czasu, ale lepsze to niż nic!).
  • Odłóż plany wyszukanego menu domowego obiadu na weekend i zamów dziś wieczorem jedzenie na wynos, abyś mogła znaleźć trochę czasu na relaks. Jeśli pranie poczeka jeszcze jeden dzień, czy będzie to oznaczało koniec świata (lub też koniec czyichś zapasów czystej bielizny)? Czasami „znaleźć czas dla mamy” musi przebić „odkurzyć półki z książkami” na liście rzeczy do zrobienia – jesteś tak samo ważna jak wszystkie te inne zadania, którymi musisz się zająć.
  • Wynajmij opiekunkę. Jako że każdej mamie trudno jest zostawić własne dziecko pod opieką obcej osoby, spróbuj zostawić dziecko z kimś, komu naprawdę ufasz. Prawdopodobnie (szybko!) dojdziesz do wniosku, że te cenne chwile wolności są warte niepokoju. (Prawdopodobnie zdasz sobie również sprawę, że tak naprawdę martwisz się niepotrzebnie).
  • Bądź aktywna i wyjdź z domu! Zapisz się na zajęcia jogi, kurs językowy lub inne zajęcia, które odbywają się regularnie i poza domem. A później faktycznie na nie uczęszczaj!
  • Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować fizycznej przerwy, zrób sobie przynajmniej przerwę psychiczną. Zostawianie dziecka w huśtawce codziennie na cały dzień to niezbyt dobry pomysł. Jeśli natomiast pozwolisz mu się bujać przez jakiś czas, podczas gdy Tobie uda się przejrzeć czasopismo, nie ma w tym nic złego.
  • Ciesz się spokojem. Kiedy Twoje dziecko zaśnie wieczorem, możesz położyć się na kanapie i nie robić nic, tylko słuchać przepięknej ciszy przez około 30 minut. Nie sprzątaj, nie pracuj, nie dzwoń – po prostu pozwól powrócić Twoim zdrowym zmysłom. Jeśli lubisz wstawać rano, możesz zrobić to samo na początku dnia. Ustaw budzik pół godziny wcześniej i rozkoszuj się filiżanką gorącej kawy przed rozpoczęciem dnia. Bez względu na to kiedy, rozkoszowanie się spokojem i ciszą panującymi w domu wypełnionym śpiącymi dziećmi to wspaniały sposób na to, aby znaleźć trochę czasu dla siebie.
mama i maluch robią sobie zdjęcie