Kwadrans z książką, czyli posłuchaj mnie w brzuszku Kwadrans z książką, czyli posłuchaj mnie w brzuszku

Kwadrans z książką, czyli posłuchaj mnie w brzuszku

Chcesz, żeby Twoje dziecko było spokojniejsze, łatwiej dawało się namówić na poobiednią drzemkę? Czytaj w ciąży!

Halo! Tu mama, słyszysz mnie? Jestem tu i teraz Ci poczytam… Tak, tak kochana mamo – czytanie w ciąży to naprawdę świetny pomysł. Rozsiądź się wygodnie, przygotuj relaksującą herbatkę i weź książkę w dłoń. Zobaczysz, że brzuszkowy słuchacz będzie Ci naprawdę wdzięczny.

Kobieta w ciąży czyta

Poczytaj mu mamo

Na pewno już nie raz czule mówiłaś do swojego dzieciątka i z miłością głaskałaś się po brzuszku. Czas na kolejny krok. Jeśli zastanawiasz się, czy czytanie w ciąży ma jakikolwiek sens, natychmiast rozwiewamy Twoje wątpliwości. Ma i to bardzo duży! Okres prenatalny jest niezwykle ważny dla rozwoju maluszka. To czas spokoju, bezpieczeństwa i nawiązywania więzi z rodzicem. A także czas, gdy bobas uczy się Twojego głosu.

Gdy malec nadstawia ucho

Kwadrans. Nawet tak krótka lektura pozytywnie wpływa na rozwój i nastrój dziecka. A i Ty będziesz mieć czas na relaks i wyciszenie. Kiedy zacząć czytać? W czwartym miesiącu życia płodowego. To wtedy szkrab zaczyna słyszeć dźwięki docierające z otoczenia. W trzecim trymestrze ma już dobrze rozwinięty słuch. Co prawda nie rozumie słów, ale rozpoznaje Twój głos i emocje, które mu towarzyszą.

Co więc czytać małemu psotnikowi? Wszystko, co wywoła na twej twarzy uśmiech. Książeczki dla dzieci, wiersze, bajki, poradniki, artykuły, a nawet całe powieści. Ważne, żebyś miała z tego niezłą frajdę oraz czuła się odprężona i zrelaksowana.

 Kobieta w ciąży czyta

O czym warto pamiętać?

  • Maluszek wyczuwa, gdy jesteś w dobrym humorze. Dlatego podczas głośnego czytania moduluj głosem i baw się tym, co robisz.
  • Książka jest znakomitym uspokajaczem. Dlatego, jeśli przyzwyczaisz do niej swojego szkraba, już po narodzinach będzie przy niej dużo szybciej zasypiać.
  • Wybierz odpowiednią porę na czytanie i trzymaj się jej też po przyjściu na świat swojego szkraba. Dzięki temu stworzysz stały rytm dnia, a Twój malec nie będzie rozkojarzony.

Droga mamo! Książka w dłoń i poczytaj do brzuszka. To wspaniała okazja do budowania wyjątkowej i najmocniejszej w życiu więzi – Twojej i dziecka. A więc: „Dawno, dawno temu…”