Idealne pozycje do spania dla noworodka Idealne pozycje do spania dla noworodka

Idealne pozycje do spania dla noworodka

Sprawdź jak ułożyć dziecko, aby było mu wygodnie i bezpiecznie.

Nowonarodzone dziecko nie umie jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji. To Ty musisz sprawić, żeby jego ułożenie podczas snu było wygodne i bezpieczne. Jak to zrobić? Jaka pozycja będzie dla niego najlepsza?

Pozycja do snu

Na plecach

Tak powinnaś układać malca do drzemki i nocnego snu. Pozycji tej unikaj jednak w przypadku stwierdzonej przez lekarza dysplazji stawów biodrowych. Jeśli Twoje dziecko zostało zdiagnozowane, kładź go do snu na tzw. żabkę – na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami.

Noworodek powinien zasypiać na twardym materacu bez poduszki. Dzięki temu jego kręgosłup będzie odpowiednio podparty, a sam malec poczuje się komfortowo i wygodnie. Płaską poduszką możesz podeprzeć dziecko, gdy skończy pół roku lub, gdy często mu się ulewa. Lekko uniesiona główka i ramiona pomogą mu wtedy w swobodnym oddychaniu i pozbyciu się pokarmu.

Jeśli Twój malec nie potrafi zasnąć na plecach, nie panikuj. Dziecko, tak jak i Ty, ma swoje preferencje, co do pozycji spania. Dlatego nie warto go do niczego zmuszać. Doskonale wiesz przecież, że jeśli lubisz spać na boku, będziesz mieć duże problemy z zaśnięciem w pozycji na wznak. Podobnie ma Twoje dziecko. Pozwól mu zasypiać, tak jak lubi. A gdy jego sen będzie mocny, odwróć go na plecki.

 Pozycja do snu

Na boku

Pozycja ta bywa polecana do drzemki w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, żeby regularnie zmieniać bok, na którym kładziesz malca. Dlaczego? Dzięki temu w znacznym stopniu zmniejszysz ryzyko spłaszczenia jednej strony główki.

Jeśli dziecko sypia na boku, zwróć uwagę, żeby nie przekręcało się na brzuch. A gdy zauważysz taką sytuację, zmień jego pozycję na właściwą. Po konsultacji z lekarzem możesz też zabezpieczyć malca poduszkami. Musisz to jednak robić z niezwykłym wyczuciem i ostrożnością – tak, żeby dziecko mogło swobodnie oddychać.

Pozycja na boku jest niezwykle korzystna dla dzieci, którym często się ulewa. Dzięki takiemu ułożeniu zminimalizujesz ryzyko zachłyśnięcia.

Garść porad dla każdej Mamy

  • Dziecko nie powinno spać ze smoczkiem – może on skutecznie utrudniać oddychanie.
  • Główka i reszta powinny być ułożone w linii prostej.
  • Spanie na brzuchu może utrudniać oddychanie i nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa.
  • Na brzuszku możesz układać dziecko, gdy nie śpi. Jednak nie dłużej niż 15 minut, a Ty przez cały ten czas powinnaś być przy nim i go pilnować.