Humory i zachcianki w ciąży Humory i zachcianki w ciąży

Humory i zachcianki w ciąży

Dowiedz się, co dzieje się z Twoim organizmem, gdy masz nietypowe zachcianki.

Pod sercem nosisz swój największy skarb i już nie możesz doczekać się momentu, gdy po raz pierwszy ujrzysz ukochane maleństwo. Ciąża jednak sprawiła, że masz wiele zachcianek, a Twój humor zmienia się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Pomożemy zrozumieć, co się z Tobą dzieje!

Humory i zachcianki

Czasem słońce, czasem deszcz

Rano wstajesz pełna energii i radośnie uśmiechasz się do swojego odbicia w lustrze, a za chwilę masz ochotę płakać lub krzyczeć na cały świat. To, co odczuwasz to zupełnie normalna w okresie ciąży huśtawka emocjonalna. Odpowiedzialne są za nią hormony, które decydują o rozwoju maluszka: prolaktyna, estrogeny i progesteron.

Wszystko to powoduje, że szybko się irytujesz i często masz bardzo nietypowe zachcianki. Takie zachowanie to wyzwanie nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego partnera. Dlatego tak ważne jest, abyście ze sobą rozmawiali i wzajemnie się wspierali. W końcu już niedługo spotka Was największe szczęście… będziecie rodzicami!

Humory i zachcianki

Rewolucyjne zmiany, czyli dlaczego warto spełniać swoje zachcianki

Do tej pory szczerze nienawidziłaś czekolady, a teraz zajadałabyś się nią bez przerwy? A może nagle zamarzył Ci się remont całego mieszkania? Wszystko to jest zupełnie normalne. Podczas ciąży zmieniają się Twoje upodobania i preferencje – zarówno te smakowe, jak i kolorystyczne.

Ogórek kiszony o 2 w nocy, a lody waniliowe o świcie to tylko pokłosie zmian zachodzących w Twoim organizmie. W czasie ciąży zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o nawet 300-500 kcal. Stąd właśnie wzmożona chęć na produkty będące źródłem dobrze przyswajalnej energii, takie jak słodycze czy węglowodany.

Jednym z popularniejszych zestawów królujących w menu przyszłych mam są wszelkie połączenia smaków kwaśnych ze słodkimi. Dzieje się tak dlatego, że takie kombinacje bardzo często powstrzymują mdłości i poprawiają samopoczucie.

Dlatego jeśli obudzisz się w środku nocy z niepohamowaną chęcią przekąszenia czegoś, nie miej wyrzutów sumienia. Tego właśnie potrzebujesz Ty i Twoje maleństwo. Wraz z jego przyjściem na świat, to właśnie ten mały brzdąc stanie się centrum Twojego wszechświata, a Ty i Twoje potrzeby zejdą na dalszy plan. Dlatego póki możesz, pozwól sobie na humory i daj się innym rozpieszczać.