Czy dziecko śpi w Twoim brzuszku? Czy dziecko śpi w Twoim brzuszku?

Czy dziecko śpi w Twoim brzuszku?

Brzuch jest dla malca strefą komfortu. Dowiedz się jak wygląda jego rytm dnia.

Pod sercem masz małą istotę, która je, bawi się, miło spędza czas i… śpi. Twój brzuch jest dla malca strefą komfortu. Jak wygląda jego rytm dnia? W dużej mierze uzależniony jest od Twojej aktywności. Kiedy Ty idziesz spać, dziecko ma ochotę na wesołe harce, a gdy wstajesz, usypia.

Sen w brzuszku

Spokojne 6 minut

Nie wszystkie dzieci w brzuszku zachowują się tak samo. Jedne szaleją i wykręcają koziołki, inne są cichutkie i spokojne. Obojętnie, do której z tych grup należy Twój malec, istnieje duże prawdopodobieństwo, że od 7. do 24. tygodnia, będzie w stanie usiedzieć w spokoju przez jedyne… 6 minut. W kolejnych okresach, a zwłaszcza po 32. tygodniu, czas ten wydłuży się od 10 do nawet 40 minut.

Halo, Mamo! Czyli jak wygląda doba w Twoim brzuszku

Większość dnia malec śpi. W końcowej fazie na śnie może spędzać nawet 90% swojego czasu. Dziecko, tak jak i Ty, wchodzi w fazę REM i miewa sny. Świadczą o tym charakterystyczne szybkie ruchy gałek ocznych, które czasem lekarze mogą zaobserwować na USG 4D. O czym śni malec? Tego do końca nie wiadomo, ale lekarze podejrzewają, że o tym, co dzieje się w brzuszku – o wodach płodowych, pępowinie czy o Twoim głosie.

Kiedy Ty budzisz się, przeciągasz i wstajesz, dziecko najprawdopodobniej zapada w sen. W końcu, po kilku godzinach bezczynności, zaczynasz się ruszać, kołyszesz je więc do snu. To właśnie dlatego niemowlaki tak bardzo lubią być noszone i bujane – zapamiętały to przecież z okresu, kiedy były w brzuszku.

Pamiętaj, że od 5. miesiąca ciąży zmysł smaku pracuje u dziecka na pełnych obrotach. Dlatego, wybierając produkty dla siebie, kształtujesz też kulinarny gust malca. To, co dla Ciebie ostre, dla niego będzie gorzkie i nieprzyjemne. Podobnie z produktami o kwaśnym posmaku. Dzieci w brzuszku są najszczęśliwsze, gdy dostarczasz im najróżniejszych słodkości – dlatego od czasu do czasu, możesz sobie na nie spokojnie pozwolić.

 Jak śpi dziecko w brzuchu

W końcu przychodzi czas na drzemkę lub odpoczynek na kanapie? Ty wtedy leżysz spokojnie a malec… harcuje. Leniwe leżenie i mimowolne głaskanie brzuszka powoduje, że dziecko zaczyna brykać i intensywnie się ruszać. Wszystko dlatego, że bardzo chce się z Tobą skontaktować, więc… pozwól mu na to.

Malec może w tym czasie bawić się pępowiną lub obijać o ścianę worka owodniowego, która jest dla niego jak trampolina. Będzie się od nie odbijał, skakał, kopał i odwracał. Podobnie będzie, gdy położysz się do łóżka, żeby udać się na zasłużony sen. Gdy tylko przestaniesz się ruszać, malec zacznie wariować i brykać. Dlatego właśnie możesz mieć problemy z zasypianiem i częstymi nocnymi pobudkami.

Warto jednak to wytrzymać – Twój skarb po prostu chciałby już Cię zobaczyć. A już niedługo będziecie razem i sama utulisz go do snu.