Ciąża pierwiastki Ciąża pierwiastki

Ciąża pierwiastki

Czy pierwsza ciąża naprawdę różni się od kolejnych?

Ciąża to dla każdej z nas zarówno wielkie wyzwanie, jak i chwile nadziei i miłości. Przez 9 miesięcy musimy być gotowe na dni pełne niespodzianek, przyjemności, ale także lęków, by w końcu po raz pierwszy wziąć na ręce swój największy skarb w życiu.

Ciąża pierwiastki

Ale czy w kolejnych ciążach czekają nas te same emocje? Czy przeżyjemy dokładnie to samo?

NIC NIE DZIEJE SIĘ DWA RAZY

Decydując się na drugie dziecko, wiesz czego się spodziewać. Twoja psychika i ciało są przygotowane na to, czego już doświadczyły – i to jest największą zmianą! Świadomość, że ciąża to ciężkie chwile zastępowane przez piękne miesiące i lata z pewnością pomoże Ci wejść w rolę mamy kolejny raz.

9 MIESIĘCY NAUKI

W pierwszej ciąży Twoje ciało zyskało aż 9 miesięcy nauki, którą teraz może wykorzystać. Stąd w drugiej ciąży mogą ominąć Cię nudności, a ruchy dziecka poczujesz już o 2-4 tygodnie wcześniej. Jeśli będziesz pamiętać o ćwiczeniach rozwijających mięśnie zauważysz, że łatwiej będzie Ci się ruszać i oddychać.

WIĘKSZY BRZUSZEK

Z uwagi na napięcie mięśni w drugiej ciąży możesz spodziewać się nieco mocniejszych skurczy oraz większego brzuszka. Będzie on widoczny już we wcześniejszych fazach ciąży, ale za to po porodzie może szybciej zniknąć.

TYSIĄCE MYŚLI

Burza emocji dotycząca drugiej ciąży sprawi, że nie będziesz myśleć o imieniu, ubrankach czy przyszłej szkole. Zamiast tego Twoją głowę prawdopodobnie zaprzątać będą refleksje o poradzeniu sobie z wychowaniem dwójki dzieci, obowiązkach i znalezieniu chwil dla każdego. Jednak nie martw się – dziecko to przecież najpiękniejszy dar na świecie, któremu nie będziesz liczyć czasu!

Daj odpocząć swoim oczom

SPRAWDZONA DROGA

Chwil macierzyństwa się nie zapomina, stąd w drugiej ciąży będziesz doskonale wiedziała czym jest USG, KTG, Hbs i inne tajemnicze skróty. Nie będziesz musiała chodzić do lekarza „w ciemno”, a także sprawniej i spokojniej zaplanujesz swoją dietę czy zajęcia ruchowe.

KRÓTSZY PORÓD

Nie masz się czego obawiać. Dla większości kobiet drugi poród jest o wiele łatwiejszy i szybszy z uwagi na rozluźnione i przystosowane mięśnie, które „pamiętają” jeszcze pierwszy poród.

DWA RAZY WIĘCEJ PRZYJEMNOŚCI

Gdy już urodzisz drugie dziecko, przekonasz się, że Twoja ciąża minęła spokojniej. Podobnie będzie z wychowaniem – nauczona na błędach, z bagażem wiedzy i doświadczeń będziesz dbać o swojego maluszka z większym opanowaniem i cierpliwością. Zanim się obejrzysz, przeżyjesz jego pierwszy uśmiech, pierwszy krok czy pierwszy dzień w szkole.