Seks w ciąży – prawdy i mity

Seks w ciąży – prawdy i mity

Na temat seksu w ciąży krąży wiele mitów. Nic więc dziwnego, że temat ten niezmiennie wywołuje szereg pytań i wątpliwości u kobiet, które spodziewają się dziecka. Czy można bezpiecznie kochać się w czasie ciąży, a jeśli tak – czy powinno wyglądać to inaczej niż dotychczas?

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Rozprawmy się z jednym z najpopularniejszych mitów, mówiącym o tym, że sex w ciąży może być niebezpieczny. Gdy ciąża przebiega prawidłowo, nie dochodzi do żadnych komplikacji, można zapewnić sobie bezpieczny seks w ciąży i nie ma powodu, by unikać zbliżeń. Współżycie nie stanowi wówczas zagrożenia ani dla rozwijającego się dziecka, ani dla przyszłej mamy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ciąża jest zagrożona, na przykład istnieje ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu czy występuje u Ciebie łożysko przodujące. W takich przypadkach należy unikać współżycia.

Czy seks w ciąży może uszkodzić płód?

To kolejne, powszechnie znane przekonanie – w dodatku również błędne. Obawy, jakoby seks podczas ciąży mógł zakończyć się uszkodzeniem płodu, są nieuzasadnione. Jest on bardzo dobrze chroniony przed jakimikolwiek urazami przez mięsień macicy oraz błony i wody płodowe. Co więcej, szyjka macicy jest tak wąska, że członek nie może przecisnąć się do macicy i dotknąć rozwijającego się dziecka. To oznacza, że nie ma możliwości, by w trakcie zbliżenia, nawet przy głębokiej penetracji, mogło dojść do uszkodzenia płodu.

Nie można uszkodzić dziecka w brzuchu podczas stosunku, bo jego środowisko jest zupełnie odcięte od warunków panujących na zewnątrz. Służy temu czop śluzowy, który wytwarza się w ujściu szyjki macicy już na samym początku ciąży. To dzięki niemu nie doświadczasz wycieków płynu owodniowego z dróg rodnych, a penis partnera nie może dosięgnąć dziecka.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Sex w ciąży – co czuje dziecko?

Eksperci twierdzą, że gdy rodzice się kochają, dziecku jest bardzo przyjemnie. Jest miło kołysane, poza tym udzielają mu się endorfiny wytwarzane przez organizm matki. Maluch w żadnym razie nie odczuwa bólu, ucisku czy innych nieprzyjemnych wrażeń!

Czy seks podczas ciąży jest bardziej bolesny?

Przy zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży nie powinno tak być. U kobiet oczekujących dziecka, w związku z wysokim stężeniem estrogenu, znacznie zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy, przez co jest ona lepiej nawilżona. To z kolei zmniejsza nawet ryzyko urazu czy otarcia błony śluzowej. Tym, co może jednak spowodować dyskomfort lub przyczynić się do wystąpienia krwawienia, jest zbyt głęboka penetracja. By do tego nie doszło, szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży warto wybierać odpowiednie pozycje. Jeśli natomiast ból mimo wszystko się pojawia, najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Pamiętaj, że seks w ciąży ma być przyjemnością dla obojga partnerów. Z reguły ciężarne kobiety mają wyższe niż zwykle libido, jednak zdarzają się przypadki, gdy przyszła mama odczuwa zmniejszone zapotrzebowanie na zbliżenia. Tata dziecka powinien to uszanować, gdyż popędem seksualnym kierują hormony, na co Ty sama nie masz przecież wpływu.

Do kiedy można uprawiać seks w ciąży?

Przy prawidłowym rozwoju ciąży seksu nie trzeba sobie odmawiać na żadnym etapie ciąży. Istnieją jednak momenty, w których warto zachować większą ostrożność (czyli np. zrezygnować w tym czasie z eksperymentów czy bardzo intensywnego tempa w łóżku). To pierwszy trymestr, gdy istnieje największe ryzyko poronienia, a także sama końcówka ciąży, zwłaszcza, gdy lekarz stwierdza już lekkie rozwarcie szyjki, ale to jeszcze nie czas na narodziny dziecka. Wielu ginekologów uświadamia partnerów, że seks nie jest zakazany, ale warto w tym względzie zachować umiar. Nadmierna aktywność (także ta ogólnie fizyczna, przeciążanie się pracami, zakupami, spędzanie całych dni na nogach) może grozić wywołaniem przedwczesnej akcji porodowej. Aby tego uniknąć, lekarz może zalecić spędzenie końcówki ciąży w całości na... leżeniu.

Do kiedy można uprawiać seks w ciąży?

Seks na początku ciąży

Normalny seks w 1. trymestrze ciąży powinien być bezpieczny i bardzo przyjemny, zwłaszcza zanim zaczną się typowe dolegliwości, jakie jak mdłości. Odpowiada za to dobre ukrwienie narządów płciowych kobiety i gospodarka hormonalna. W pierwszym trymestrze brzuch jeszcze się nie powiększa, więc wszelkie pozycje podczas współżycia będą dla Was wygodne.

Seks w zaawansowanej ciąży

Poród coraz bliżej? Twój partner jest pewnie szczęśliwy, bo w łóżku często wychodzisz z inicjatywą. Drugi trymestr to czas rozkwitu libido, piersi kobiety stają się też bardziej wrażliwe na pieszczoty. Seks w ciąży drugim trymestrze jest też jeszcze całkiem wygodny, bo brzuch nie przeszkadza aż tak bardzo.

Seks przed porodem

Czy seks przyspiesza poród? Tak, może wywołać akcję porodową. W końcówce ciąży jest to jak najbardziej możliwe – w końcu nie bez powodu stosunek jest jednym ze sposobów przyspieszania porodu, gdy jego termin już minie. Ma to związek przede wszystkim z faktem, że orgazm przeżywany w okresie okołoporodowym stymuluje skurcze macicy. Ale to nie wszystko. Za zainicjowanie akcji porodowej odpowiedzialne może być również nasienie, a konkretnie – prostaglandyny. Są to hormony, które uelastyczniają szyjkę macicy, tym samym czyniąc ją bardziej podatną na rozwieranie się. Do takiej reakcji może dojść jednak tylko wtedy, gdy w organizmie kobiety już zachodzą zmiany hormonalne, wynikające ze zbliżającego się porodu. Nie musisz zatem obawiać się współżycia na wcześniejszym etapie ciąży - szyjka pod wpływem nasienia nie zacznie się rozwierać, poród nie zacznie się w ciągu kilku godzin od stosunku. Ewentualne skurcze na zbyt wczesnym etapie ciąży wywoływane bywają przez inne czynniki.

Seks w ciąży bliźniaczej

Czy można uprawiać seks w czasie ciąży bliźniaczej? Tak, choć oczywiście ciąża mnoga bardziej niż pojedyncza utrudnia wygodne współżycie. Kierujcie się swoimi potrzebami i tym, co mówi lekarz.

Sex w ciąży – jak często?

Seks po ciąży

Odpowiedź jest prosta: tak często, jak macie na to ochotę i na ile pozwala Wam lekarz prowadzący! Większe przerwy możecie sobie robić między 30. a 37. tygodniem ciąży, gdy rozwijają się ważne struktury w organizmie dziecka. To bardzo ważne, by donosić ciążę do 37. tygodnia. Wcześniejszy poród oznacza urodzenie wcześniaka.

Seks po ciąży

Współżycie po porodzie to trudny temat dla wielu kobiet. Nie mówi się o tym wiele głośno, a to błąd. Zmiany po porodzie są ogromne, zarówno te życiowe, jak i fizjologiczne. Popęd seksualny kobiety znacznie spada, jego miejsce zajmuje troska o dziecko i niewyspanie. W pamięci wciąż żywy jest porodowy ból, pojawiają się też obawy o bolesność w trakcie stosunku. Piersi są przepełnione mlekiem, a kobieta przestaje się postrzegać jako obiekt seksualnego pożądania, a jedynie dziecięcą opiekunkę i karmicielkę. Jeśli do tego partner naciska na powrót do aktywności seksualnej, kobiecie może być bardzo trudno się przełamać. Zanim rozpoczniecie seks po porodzie, najlepiej odwiedzić lekarza. Taka wizyta kontrolna i tak jest obowiązkowa po zakończeniu połogu, więc będziesz mieć okazję do zadania nawet najtrudniejszych pytań.

Jak uprawiać seks w ciąży?

Pozycje seksualne w ciąży

W stanie błogosławionym trzeba uważać na niektóre pozycje seksualne. Choć dotyczy ono przede wszystkim kobiet w zaawansowanej ciąży, stwierdzenie to jest prawdziwe. Przeciętnie od początku trzeciego trymestru, należy uważać, by brzuch kobiety nie był uciskany. Przyszła mama powinna też unikać płaskiego leżenia na plecach – macica uciska wówczas żyłę główną, co utrudnia krążenie krwi. Czego zatem należy się wystrzegać, uprawiając seks w ciąży? Pozycje, jakich z pewnością nie należy wybierać, to między innymi pozycja klasyczna, jej warianty oraz wszelkie, w których partnerzy są zwróceni do siebie przodem. Dobrze powinna sprawdzić się pozycja półleżąca. Trzeci trymestr to czas, gdy w Twojej ulubionej pozycji nie jest Ci już wcale przyjemnie? Potraktuj współżycie w tym okresie jako okazję do odkrywania nowości. Kto wie, może pozycję czworaczą, bardzo lubianą przez kobiety w ciąży, będziesz chciała potem częściej wykorzystywać podczas stosunku po porodzie?

Jak uprawiać seks w ciąży?

Seks oralny w ciąży

Jeśli poszukując odpowiednich pozycji seksualnych, pomyślicie o miłości francuskiej, warto wiedzieć, że może być ona utrudniona, zwłaszcza gdy to kobieta ma być stroną aktywną. Początek ciąży to często okres zwiększonej wrażliwości na zapachy i smaki, przez co nawet te dotychczas przyjemne lub obojętne, mogą stać się drażniące. Z kolei w zaawansowanej ciąży przeszkodę może stanowić duży – i wciąż rosnący – brzuch.

Naturalny zapach okolic intymnych partnera ani sporych rozmiarów brzuch nie jest dla Ciebie problemem? Mimo to podczas uprawiania seksu oralnego powinniście zachować ostrożność, by nie przeoczyć objawów ewentualnej infekcji. Bardzo groźny może być między innymi wirus opryszczki, szczególnie jeśli kobieta zetknie się z nim po raz pierwszy właśnie w ciąży. Jeżeli zatem u Twojego partnera dostrzeżecie symptomy opryszczki genitalnej lub wargowej, miłość francuska w ciąży jest wykluczona.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Oczywiście - współżycie w żadnym razie nie jest zakazane, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo. Mało tego. Seks jest wręcz wskazany, bo sprawia przyjemność mamie, a jej pozytywne emocje przekładają się na lepszy rozwój dziecka. Poza tym podtrzymuje więzi między rodzicami i pozwala im cieszyć się bliskością w czasie, gdy nie są jeszcze fizycznie oraz psychicznie przeciążeni opieką nad malutkim dzieckiem.

Orgazm w ciąży

Uprawiając seks w ciąży, kobieta łatwiej osiąga orgazm i intensywniej go przeżywa. Ku uciesze wielu kobiet, to przekonanie jest prawdziwe! Co prawda nie ma na to gwarancji, ale istnieją czynniki, które sprzyjają łatwiejszemu osiąganiu i intensywniejszemu przeżywaniu orgazmu. Wpływ ma na to między innymi wspomniane już bardzo dobre nawilżenie pochwy, dzięki czemu tarcie jest mniejsze, a penetracja prostsza. Kolejny aspekt to lepsze ukrwienie pochwy i dolnej części miednicy – to sprawia, że kobieta silniej odczuwa wszelkie doznania. Nie bez znaczenia pozostaje też czynnik psychiczny, a dokładnie – brak stresu przed zajściem w nieplanowaną ciążę.

Spadek libido w ciąży

Spadek libido w ciąży

Czasem kobieta w ciąży nie ma ochoty na seks. Libido jest kwestią bardzo indywidualną – i to nie tylko u ciężarnych – więc nie sposób tu pozwolić sobie na takie uogólnienia. Brak ochoty na seks w ciąży bywa jednak dość często spotykany przez pierwsze dwa lub trzy miesiące i zazwyczaj jest konsekwencją odczuwanych mdłości, wymiotów oraz zmęczenia. W drugim trymestrze sytuacja zwykle się zmienia, a chęć do współżycia rośnie. Co ciekawe, u niektórych pań apetyt seksualny pozostaje na wysokim poziomie aż do porodu!

Jak zwiększyć libido w ciąży? Przede wszystkim daj sobie więcej swobody. Jeśli możesz, zmniejsz wymiar godzin, jakie spędzasz w pracy, poświęcaj więcej czasu na relaks i skupianie się na własnych potrzebach. Głowa wolna od zmartwień to więcej przestrzeni na myśli o seksie. Za popęd seksualny u kobiety odpowiada także postawa partnera. Jeśli zaangażuje się w życie kobiety bardziej, jej poczucie bezpieczeństwa wzrośnie, wraz z nim może wzrosnąć ochota na seks.

Czasem jednak problem tkwi po stronie partnera. Dlaczego mężczyzna nie chce się kochać w ciąży? Najczęściej są to obawy o bezpieczeństwo dziecka, bardzo rzadko spadek atrakcyjności kobiety w jego oczach (a właśnie tego najbardziej boją się panie!). Warto uświadomić przyszłego tatę, że dziecku nic się nie stanie, poza tym dobrze, jeśli Ty sama zamienisz stary dres na zestaw wygodnej, ale jednocześnie miłej dla oka bielizny. Ciążowy brzuszek będzie wyglądał w niej niesamowicie!

Zadbaj o piękną i gładką skórę w ciąży

Pozycje seksualne w ciąży

Aby przyszła mama pewniej czuła się w trakcie zbliżeń, warto zadbać o stan skóry. Do tego przydadzą się kosmetyki nawilżające i ujędrniające nadwyrężoną skórę, takie jak żele pod prysznic z olejkiem oraz balsamy nawilżające (np. Błyskawicznie nawilżający balsam NIVEA). Duży komfort zapewnią też delikatne i niezwykle ważne w tym okresie płyny i emulsje do higieny intymnej jak Emulsja do higieny intymnej NIVEA® Intimo FRESH.

Jak widzisz, wokół tematu seksu w ciąży krąży bardzo wiele przekonań. Okazuje się jednak, że spora część z nich to szkodliwe mity, inne natomiast są uzasadnione tylko w niektórych przypadkach. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo i nie istnieją żadne przeciwwskazania, seks w czasie ciąży jest zupełnie bezpieczny i możesz cieszyć się nim właściwie tak samo jak przed nią.

Zadbaj o piękną i gładką skórę w ciąży