przyrost wagi w ciąży

Przyrost wagi w ciąży – ile przybiorę w ciąży?

Ciąża to okres wzrostu wagi – czy tego chcemy, czy nie. Przyrost masy ciała to w określonych granicach konieczność. No właśnie, ale jak właściwie kształtują się te granice? Jakie znaczenie ma waga przed ciążą? Jaki powinien być przyrost masy ciała w kolejnych trymestrach? Wyjaśniamy!

Przyrost wagi w ciąży – skąd się bierze?

Przyrost wagi w ciąży jest nieunikniony, ale nie oznacza to, że nie można go zaplanować i przewidzieć. Dzięki badaniom i obserwacjom wiemy, że wzrost wagi w ciąży na poziomie 10–12,5 kg jest czymś absolutnie normalnym i zdrowym. Niepokoić możemy się, gdy zamiast przybierać na wadze, odnotowujemy spadek masy ciała w ciąży (choć w pierwszych tygodniach w połączeniu z silnymi wymiotami i mdłościami nie jest to czymś niestandardowym) lub kiedy nasza waga drastycznie wzrasta i znacznie przekracza normy. Jednakże pamiętajmy, że każda ciąża jest inna – przyrost wagi w ciąży bliźniaczej będzie odmienny od tej w ciąży pojedynczej.

przyrost wagi w ciąży

Waga w ciąży – co się na nią składa?

Przyrost masy ciała to coś, co przeraża większość kobiet. Jeśli jednak uświadomisz sobie, że wagi w ciąży nie kształtuje wyłącznie tkanka tłuszczowa, ale także szereg innych czynników, będzie Ci łatwiej zaakceptować świadomość coraz wyższej wagi w ciąży podczas kolejnych pomiarów.

Ile waży ciąża, czyli waga piersi, wód płodowych i łożyska

Co i ile waży w ciąży? Podajemy średnie pomiary z końcówki przeciętnej ciąży. Niektóre liczby z pewnością Cię zaskoczą!

  • Ile waży łożysko? To ok. 700 g.
  • Ile ważą wody płodowe? Waga płynu owodniowego to 1 kg.
  • Waga powiększonych piesi? Po kilogram na każdą pierś, w sumie 2 kg.
  • Ile waży macica? To kolejny kilogram.
  • Krew – w ciąży jej poziom zwiększa się aż o 2 kg!,
  • Waga tkanki tłuszczowej – przyrost masy ciała w ciąży związany z tłuszczem to zaledwie 3 kg. A przynajmniej tak powinno być u zdrowej przyszłej mamy, której waga sprzed ciąży była prawidłowa.
  • Waga dziecka – średnio 3,5 kg.
przyrost wagi w ciąży

Waga przed ciążą a liczba dodatkowych kilogramów w ciąży

Prawidłowa waga w ciąży to nie zawsze ta sama liczba kilogramów. Prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży zależy od tego, ile ważyłaś przed zajściem w ciążę.

  • Jeśli Twoja waga sprzed ciąży była za niska, powinnaś przytyć w ciąży więcej niż wskazuje średnia, czyli ok. 12,5-18 kg.
  • Jeśli waga przed ciążą była w normie, akceptowalny przyrost masy mieści się w granicach 11,5-16 kg.
  • Jeśli waga przyszłej mamy była za wysoka, to w ciąży przyrost masy ciała powinien wynieść 6-7 kg.

Jak można wnioskować na podstawie powyższych liczb, zakresy przyrostu wagi są różne, ale wszystkie zakładają pewien stały poziom dla wszystkich kobiet. Te z nas, które przed ciążą miały już nadmiar tkanki tłuszczowej, w ciąży nie powinny go już zwiększać praktycznie wcale, natomiast te z niedowagą powinny przybrać jej więcej niż średnia, by niejako uzupełnić wcześniejsze braki.

Ile powinno się przytyć w ciąży?

Każda przyszła mama zadaje sobie pytania "ile powinnam przytyć w ciąży?", "ile faktycznie przytyję?", jednak rzadko która mówi o tym głośno. Przyrost wagi w ciąży nie powinien być tematem tabu, dlatego my otwarcie Ci mówimy, ile tyje się w ciąży w poszczególnych trymestrach, tydzień po tygodniu!

  • 1.-13. tydzień ciąży, czyli pierwszy trymestr: możesz przytyć od 0,5 do 2 kg, ale z dużym prawdopodobieństwem nie przybierzesz na wadze ani trochę. W pierwszym trymestrze często występują nudności i wymioty, przez co przyszła mama mało je. Nierzadkie są także przypadki spadku wagi na początku ciąży.
  • 14.-26 tydzień ciąży – waga matki w drugim trymestrze wzrasta średnio o kolejnych 6 kg.
  • 27.-40. tydzień, a więc 3 trymestr ciąży – przyrost wagi to na tym etapie ok. 5 kg.

Kalkulator wagi w ciąży – jak działa?

Jeśli chcesz kontrolować przyrost masy w ciąży, może pomóc Ci tzw. kalkulator wagi ciąży. W sieci z łatwością znajdziesz niejeden taki kalkulator tycia w ciąży, który opiera się zaledwie na kilku danych:

  • wadze sprzed ciąży,
  • aktualnym tygodniu ciąży,
  • Twoim wzroście.

Jak widać, ten kalkulator wagi w ciąży to de facto kalkulator BMI w ciąży (BMI to najpopularniejszy wskaźnik odpowiedniej wagi, nie tylko w czasie ciąży – piszemy o tym w naszym artykule: Jak obliczyć BMI? Kalkulator BMI od NIVEA). Czasami można w nim zaznaczyć także, że ciąża jest bliźniacza – waga w takim przypadku jest przecież zupełnie inna!

Na podstawie kalkulatora możesz uzyskać precyzyjne wskazanie, np. o Twojej przewidywanej wadze w 18. tygodniu ciąży czy w tygodniu 30. Czy kalkulator wagi w ciąży jest dokładny? Tego rodzaju kalkulator wagi w ciąży to oczywiście bardzo uproszczony model. Nie uwzględnia np. tego, że na którymś etapie ciąży może wykształcić się u Ciebie cukrzyca ciążowa albo że mogą Cię dopaść silne obrzęki, które przecież istotnie wpływają na wagę w ciąży. Żadne tego rodzaju szacunki nie są pewnikiem, więc to, że kalkulator przewidział dla Ciebie 2 dodatkowe kilogramy w ciągu kolejnych 2 miesięcy ciąży, to nie znaczy, że właśnie tyle przybierzesz. Jeśli stracisz kontrolę nad swoją dietą, to przytyjesz więcej, jeśli z jakichś względów stracisz apetyt i przestaniesz jeść – waga może się zatrzymać w miejscu.

przyrost wagi w ciąży

Waga w ciąży. Co ile waży się w ciąży?

Wizyty u ginekologa w ciąży odbywają się do 3-4 tygodnie. Na każdej z tych wizyt lekarz dokonuje pomiaru Twojej wagi w ciąży. To w zupełności wystarczy! Nie musisz ważyć się częściej, nawet mimo to, że np. podczas diety redukcyjnej ważysz się raz w tygodniu. Jeśli jednak masz wysoką nadwagę w ciąży i lekarz zaleci Ci określony sposób odżywiania, być może zaleci Ci też częstsze kontrole wagi we własnym zakresie. Kiedy wiesz z góry, ile przytyć w ciąży (albo raczej: jakiej liczy dodatkowych kilogramów nie przekraczać) łatwiej jest Ci utrzymać kontrolę.

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży tydzień po tygodniu

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie, ile się tyje w ciąży, spójrz na poniższe przykłady. Do obliczeń posłużył nam kalkulator przyrostu wagi w ciąży. Są to szacunki dla kobiety ważącej przed ciążą 64 kg i mierzącej 170 cm.

  • 21 tydzień ciąży – waga matki wynosi przeciętnie 68,5-70,3 kg.
  • 22 tydzień ciąży – waga matki podnosi się o kolejne 0,4-0,6 kg.
  • 23 tydzień ciąży – waga mamy wzrośnie prawdopodobnie o 0,5-0,6 kg.
  • 25 tydzień ciąży – waga matki może wynosić już 70,2-72,7 kg.
  • 29 tydzień ciąży – waga matki w ciągu ostatnich 4 tygodni zwiększyła się o 1,6-2,3 kg.

Czy teraz już rozumiesz, jak działa kalkulator wagi w ciąży? Na 2. i 3. trymestr ciąży zakłada przyrost wagi rzędu 0,4-0,6 kg tygodniowo. Pamiętaj, że Ty wcale nie musisz obserwować takich regularnych zwyżek masy ciała. Waga podczas dwóch kolejnych kontroli w czasie ciąży może się nie zmienić, po czym w kolejnym miesiącu wzrosnąć od razu o 2 kg, albo nawet 3 kg. Może też zwiększyć się tylko nieznacznie. Przyrost wagi zależy od naszych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, dotychczasowej wagi czy stanu zdrowia. Przybranie od 11 kg do 12,5 kilogramów w trakcie ciąży to zwykle bezpieczny zakres dla przyszłej mamy, jednak w dużej mierze zależy on od Twojej masy ciała przed ciążą. Najlepiej więc będzie, jeśli omówisz ze swoim lekarzem właściwy dla Ciebie zakres wzrostu wagi w czasie ciąży.

Ile kalorii jeść w ciąży?

W przypadku standardowej ciąży przy umiarkowanych ćwiczeniach trzy do pięciu razy tygodniowo, kobiety w ciąży potrzebują różnej liczby kalorii w poszczególnych trymestrach:

  • +85 kcal w pierwszym trymestrze (wcześniej nie zalecano zwiększania kaloryczności diety na tym etapie),
  • +285 kcal w drugim trymestrze,
  • +465 kcal w trzecim trymestrze.

Ciąża nie ma być okresem pozbawiania się swoich ulubionych potraw, ale nie jest też czasem niepohamowanego jedzenia. Zaplanowanie zdrowych, zbilansowanych potraw pomoże Ci zachować energię i czuć się dobrze w trakcie całej ciąży. Twoje rozwijające się maleństwo będzie również otrzymywać składniki pokarmowe, jakich potrzebuje do tego, aby rosnąć i zapewnić sobie wspaniały start w życie.

W ciąży nie jesz więc "za dwoje" w znaczeniu konsumowanych ilości, ale musisz pamiętać, że Twoje wybory żywieniowe stanowią jednocześnie wybory Twojego dziecka – wybieraj więc mądrze! W tym kontekście można powiedzieć, że w ciąży jesz "dla dwojga"!.

Chcesz mieć zdrową wagę w ciąży i po porodzie? Koniecznie przeczytaj więcej na temat diety w czasie oczekiwania na dziecko oraz po porodzie w naszych artykułach: Dieta w ciąży. Co powinna jeść przyszła mama? oraz Co jeść po porodzie? Dieta karmiącej mamy.

przyrost wagi w ciąży

Możesz się zastanawiać, czy powinnaś "jeść za dwoje" (to jedna z najpopularniejszych rad dla kobiet w ciąży). Krótko mówiąc: nie. Niezdrowe odżywianie i zbytnie przybieranie na wadze to główne przyczyny cukrzycy ciążowej i wysokiego ciśnienia krwi, nie wspominając o wzdęciach! O ile więc musisz z pewnością bardziej uważać na to, co przyjmujesz do organizmu, nie ma potrzeby podwajania przyjmowanej ilości pokarmu.

Ile jeść w ciąży, żeby nie przytyć ponad miarę? Najnowsze wytyczne w tej sprawie obowiązują od grudnia 2020 roku.

Ile mogę przytyć w ciąży i co zrobić, jeśli tyję zbyt szybko?

przyrost wagi w ciąży

Zbyt szybkie tempo przybierania na wadze w ciąży można zaobserwować dość łatwo. Niepokojące tycie zaczyna się zwykle już w pierwszym trymestrze, w którym przecież wzrost wagi powinien być raczej symboliczny. Co zrobić, gdy zwiększasz wagę zbyt szybko? Na pewno od razu przyjrzyj się swojej diecie i poziomowi aktywności fizycznej. Nie przechodź na dietę odchudzającą ani nie wdrażaj treningów spalających tkankę tłuszczową. Postaraj się raczej podliczyć średnią liczbę kalorii, jaką zjadasz w ciągu dnia i rozważ, czy przypadkiem nie spędzasz większej części dnia na kanapie lub za biurkiem (jeśli jesteś jeszcze aktywna zawodowo). Jeśli dotąd w czasie ciąży jadłaś za dużo, staraj się dostarczać swojemu organizmowi mniej kalorii. Jeśli nie spacerujesz i nie wykonujesz nawet lekkich treningów typu joga, pilates i stretching, znajdź najlepszą aktywność dla siebie i zacznij się ruszać.

Równolegle udaj się do swojego lekarza. Zbyt szybkie tempo tycia może też świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach zdrowotnych, które należy leczyć w ciąży, np. cukrzycy ciążowej.

Dlaczego to ważne, żeby nie przybierać za dużo kilogramów w ciąży? Nadwaga matki sprzyja wykształceniu się u dziecka tendencji do tycia. Poza tym jeśli kobieta mocno tyje w ciąży, jej dziecko również rośnie większe. Duża masa urodzeniowa maluszka niestety nie jest zbyt korzystna, bo utrudnia poród i zwiększa ryzyko komplikacji okołoporodowych.

Niedowaga w ciąży. Czy to powód do niepokoju?

Niedowaga w ciąży to potencjalnie takie samo ryzyko, jak za wysoka waga. Jeśli Twoja waga sprzed ciąży była zbyt niska, powinnaś po prostu więcej przybrać w czasie ciąży. Jednak niedowaga w ciąży może dotknąć także kobiety w ciąży, które przed ciążą miały odpowiednią wagę. Jeśli pod koniec ciąży u przyszłej mamy jest mniej niż 10 kg na plusie, waga dziecka przy porodzie może być zbyt niska (mniej niż 2,5 kg). Czasem pojawiają się u niego zaburzenia oddychania albo niedokrwistość. Podobnie jak w przypadku nadmiernej masy ciała, dziecko jest bardziej obciążone ryzkiem chorób w przyszłości.

Co robić? Jeśli kalkulator wagi ciąży daje alarmujące wyniki, udaj się do lekarza. Być może specjalista zaleci Ci dietę ograniczającą mdłości i poprawiającą apetyt oraz przepisze dodatkowe suplementy diety, które uzupełnią braki substancji odżywczych ważnych dla płodu.

Rosnąca waga w ciąży to nie powód do niepokoju, ale powód do regularnych kontroli. Kiedy wiesz, ile i w jakim tempie powinnaś przybierać a wadze w ciąży, nie wpadasz w panikę i nie tracisz poczucia własnej wartości. W końcu większość ciążowych kilogramów znika wraz z urodzeniem dziecka!

Zapoznaj się z ofertą naszych produktów dla dzieci i niemowląt: kosmetyków dla niemowląt i kosmetyków dla dzieci. Przeczytaj koniecznie także inne nasze artykuły na temat ciąży i pielęgnacji niemowlęcia!