Idealna wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć

Idealna wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć?

Każda Mama chciałaby przygotować się na narodziny swojego dziecka tak, aby nic jej nie zaskoczyło. To trudne wyzwanie, zwłaszcza jeśli mówimy o pierwszym maleństwie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki na temat idealnej wyprawki dla noworodka. Przejdź uważnie przez tę listę!

Wyprawka dla noworodka – czym jest?


Wyprawka dla noworodka to niezwykle szerokie zagadnienie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to przede wszystkim pieluszki, wanienka, ubranka i kosmetyki dla niemowląt. Jednak kiedy zaczynasz zgłębiać temat, okazuje się, że oprócz pieluszek, potrzebujesz też chusteczek nawilżanych i gazików, że rodzajów ubranek jest tak wiele, że musisz najpierw rozważyć, które z nich są faktycznie potrzebne, a kosmetyki dobrać tak, by uwzględnić porę roku, w jakiej urodzi się Twój maluszek. Uff… Jak ustalić, co jest potrzebne dla noworodka? Spójrz na naszą listę z wyprawką noworodka. Poszczególne akcesoria podzieliliśmy na duże grupy tematyczne.


Co potrzebne dla noworodka? Pokoik maluszka


Myślenie o wyprawce niemowlaka proponujemy zacząć od tego, co jest największe i najmniej „mobilne”. Łóżeczko, komoda z przewijakiem i szafa ubraniowa powinny się znaleźć w Waszym domu sporo przed narodzinami dziecka. Dzięki temu przed samym rozwiązaniem nie będziesz martwiła się kwestiami montażu mebli i związanego z tym bałaganu. Zaplanuj miejsce w Waszym domu, gdzie ustawicie łóżeczko dla maluszka. Może to być kącik w sypialni rodziców lub oddzielny pokoik, jednak musisz liczyć się z tym, że druga z możliwości będzie trudniejsza do zrealizowania w pierwszych miesiącach. Przy okazji – w dużym mieszkaniu warto mieć także elektroniczną nianię. Dzięki niej usłyszysz nawoływanie maluszka w innym pomieszczeniu.

Co potrzebne dla niemowlaka? – Łóżeczko

Nie bez powodu piszemy „dla niemowlaka” – tak naprawdę łóżeczko nie jest zupełnie niezbędne noworodkowi. Maluch w pierwszych tygodniach równie dobrze może spać w dostawce do łóżka rodziców albo w koszu Mojżesza.

Najlepiej zadbaj o tradycyjne drewniane łóżeczko z atestem – w przyszłości będzie małą „salką gimnastyczną” dla dziecka, dlatego ważne jest, żeby miało w ściankach szczebelki, a nie siatkę.

Zwróć też uwagę, czy łóżeczko ma możliwość regulowania głębokości. W pierwszych miesiącach umieścisz materac wysoko, aby nie trzeba było schylać się do malca, z kolei później obniżysz położenie materaca ze względów bezpieczeństwa, bo dziecko zacznie się podnosić. Dobrze też, gdyby w łóżeczku można było wymontować 2 szczebelki, aby w przyszłości dwulatek mógł z niego samodzielnie wychodzić i do niego wchodzić. Jeśli chodzi o materacyk – średnio twardy (medium) jest najlepszym wyborem. Pamiętaj, aby miał atest dla niemowląt i ochronny podkład wymienny. Ważne! Możesz sprawić dziecku używane łóżeczko, ale lepiej, aby materacyk był nowy.

Wyprawka dla dziecka – dodatki do łóżeczka

W zasięgu ręki zorganizuj miejsce na najpotrzebniejsze akcesoria i przybory higieniczne (kosmetyki, chusteczki, pieluszki). Możesz je trzymać w zawieszanych na łóżeczku koszach, pojemnikach lub po prostu w pobliżu na komodzie. Na liście rzeczy dla noworodka nie może zabraknąć też pojemników na odpadki (zużyte chusteczki, waciki, pieluchy). Tę rolę z powodzeniem może pełnić siatka foliowa przywiązana do łóżeczka. Dobrym pomysłem jest ustawienie w pobliżu łóżeczka wygodnego fotela do karmienia dzidziusia. Będziesz go często potrzebować. Jeśli w tym samym pokoju co łóżeczko, jest również telewizor – dobrze jest osłonić je baldachimem. W tej roli sprawdzają się również osłonki na boczne ścianki łóżeczka. Pamiętaj także o lampce nocnej, umieszczonej w okolicy łóżeczka. Między 4. a 6. tygodniem życia dzidziuś zaczyna interesować się zawieszaną nad łóżeczkiem bajecznie kolorową karuzelą. Jej barwy powinny być wyraziste, ponieważ w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie widzi jeszcze pełni barw i kształtów. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Jak widzi niemowlę?

Zakupy dla noworodka – pościel

Tradycyjna pościel tak naprawdę nie jest potrzebna noworodkowi. Przyda się dopiero po kilku miesiącach od narodzin. Noworodka nie przykrywamy kołderką, tylko owijamy becikiem albo miękkim kocykiem. Większość noworodków lubi, kiedy jest ciasno, bo daje im to poczucie bezpieczeństwa. Spraw jednak maleństwu niemal płaską poduszeczkę oraz kołderkę już teraz, bo później nie będziesz mieć do tego głowy. Są to przecież rzeczy, które mogą śmiało poczekać na swoją kolej schowane w szafie.

Idealna wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć

Kiedy kupić wózek?


Zastanów się, w jaki sposób będziesz głównie wykorzystywała wózek – na długie spacery czy na wyprawy do sklepu? Jeśli prowadzisz samochód, będziesz potrzebowała wózka, który zmieści się do bagażnika. Kupując wózek, wyobraź sobie, że trzymasz w ręku swoje sześciomiesięczne maleństwo, jednocześnie próbując złożyć i przenieść wózek. Może ważne jest, aby swobodnie wjechać nim do windy lub wnieść do tramwaju czy autobusu? Może masz niewiele starsze dziecko i przyda się wózek dla dwojga maluchów? Analizując swoje potrzeby i możliwości, łatwiej Ci będzie podjąć decyzję.

To, kiedy kupić wózek dla dziecka, może zależeć np. od tego, na jaki styl i kolorystykę chcesz postawić. Jeśli neutralny, nie wskazujący na płeć, zakupu możesz dokonać na dowolnym etapie ciąży. Jeśli wolisz kolory kojarzące się z konkretną płcią, wstrzymaj się do momentu, gdy będziesz mieć już pewność co do tego, czy urodzi Ci się chłopiec, czy dziewczynka.


Co jest potrzebne dla niemowlaka? Na pewno fotelik!


Nawet jeśli nie jesteś kierowcą, prawdopodobnie będziesz potrzebowała fotelika na wyprawy samochodowe. Bardzo pomocne są foteliki, które są elementem wózka spacerowego. Możesz umieścić taki fotelik bezpośrednio w ramie wózka, nie budząc dziecka ze snu, w jaki zapadło podczas podróży.

Mówiąc o podróżowaniu samochodem, nie możemy też zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Fotelik z niemowlakiem najlepiej umieścić na jednym z dwóch miejsc w samochodzie:

  • Najbezpieczniejszym miejscem na fotelik jest tylne, środkowe siedzenie, o ile znajduje się tam mocowanie isofix lub trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Jest to miejsce nie tylko bezpieczniejsze dla dziecka, ale także dla kierowcy, jako że nie ogranicza widoczności w żadnej z szyb.
  • Mimo to, często rodzic podróżując samotnie z dzieckiem woli mieć maluszka przy sobie, na przednim siedzeniu. W takich wypadkach fotelik powinien być oparty o deskę rozdzielczą, tak, aby dziecko było skierowane twarzą do fotela. Co ważne, zanim zaczniesz podróżować w ten sposób z noworodkiem, należy wyłączyć poduszkę powietrzną ze strony pasażera. Jeśli nie masz takiej możliwości, poduszka stwarza duże zagrożenie i przewożenie dziecka z przodu nie jest bezpieczne. Uwaga – ten sposób nadal ogranicza widoczność w bocznej szybie i prawym lusterku, więc fotelik na siedzeniu z tyłu jest bezpieczniejszą opcją.

Lista rzeczy dla niemowlaka – ubranka


Wiadomo, że kupowanie słodkich ciuszków dla maleństwa może być prawdziwą przyjemnością, ale prawdopodobnie dostaniecie ich całe mnóstwo w ramach prezentów. Postaraj się więc nie kupować zbyt wiele ubranek w jednym rozmiarze, bo malec szybko rośnie. Dziecko równie dobrze może nosić używane, wyprane i wyprasowane ubranka. Dobrze jest od urodzenia akcentować choćby drobiazgiem płeć niemowlaczka. Ciuszki letnie czy zimowe – to oczywiście zależy od pory roku.

Jaki rozmiar dla noworodka? 56 czy 62?

No właśnie – chociaż obecne badania już w czasie ciąży są w stanie określić przybliżoną wagę noworodka, to jednak nigdy nie ma stuprocentowej pewności, jaki rozmiar ubranek będzie dobry na nowonarodzone dziecko. Najlepiej więc przygotować się i kupić po kilka sztuk z różnych rozmiarów – nawet, jeśli te większe nie przydadzą się od razu, niemowlę szybko do nich podrośnie!

Standardowym rozmiarem dla noworodka po urodzeniu jest 56. To najlepszy rozmiar dla większości dzieci, bo w momencie urodzin ważą one ok. 3500 g i mierzą ok. 53-55 cm. A na ile miesięcy jest rozmiar 62? W większości przypadków ten rozmiar pasuje na dzieci dopiero ok. 3. miesiąca życia. Zatem jaki rozmiar kupić dla noworodka? Najlepiej kierować się pomiarami wagi maluszka podczas badań USG w końcówce ciąży. Jeśli wszystko wskazuje na to, że dziecko będzie ważyło nie mniej niż 4 kg, ubranka w rozmiarze 56 mogą Ci się aż tak nie przydać. Nie oznacza to oczywiście, że masz ich nie kupować, jednak nie przesadzaj z ich ilością, bo mogą stać się za małe już po pierwszym miesiącu życia dziecka.

 

Ile ubranek dla noworodka?

Podstawowych ubranek, czyli np. body z długim i krótkim rękawem, pajacyków, skarpetek, śpioszków i półśpioszków oraz czapeczek, maluch powinien mieć po 5 sztuk. To, ile kupić ubranek dla noworodka na początek, nie zależy od pory roku, w której rodzisz (ubranka powinny być jedynie innej grubości).

A ile ubranek dla niemowlaka, czyli dziecka starszego niż miesiąc? Jeszcze w ciąży kup po kilka sztuk ubrań z każdej z powyższych kategorii w rozmiarze 62 i co najwyżej parę ubranek 68. Gdy maluch przyjdzie na świat, z pewnością zostaniecie zasypani prezentami, wśród których będzie wiele ubrań. Kiedy posegregujesz wszystkie i zobaczysz, jak przedstawia się garderoba dziecka, będziesz mogła uzupełnić ją o potrzebne elementy.


Minimalna ilość ubranek, które warto zorganizować (zanim odwiedzą Was znajomi z prezentami):

  • 8 pajacyków i 12 koszulek. Szukaj takich pajacyków, które mają zatrzaski wzdłuż nóżek – to ułatwi Ci dostęp do pieluszki. Podczas letnich miesięcy koszulka powinna wystarczyć, a w zimniejszym okresie może posłużyć jako dodatkowa warstwa.
  • 4 sztuki body z krótkim rękawkiem i 4 z długim,
  • 6 kaftaników lub bluzeczek,
  • 2-3 cieplejsze sweterki lub bluzeczki,
  • 3 pary skarpetek,
  • 3 czapeczki,
  • śpioszki lub półśpioszki, mogą być również spodenki,
  • dodatkowo zimą: ciepły kombinezon, rękawiczki; natomiast latem – ubranka powinny być lekkie, luźne i przewiewne.

Przygotuj też, mimo powszechnego stosowania pieluszek jednorazowych, 10 pieluszek tetrowych i 2 flanelowe. Oprócz tego 2 różnej grubości kocyki-beciki, 2 ręczniki kąpielowe, 4 śliniaki. Do tego wszystkiego pamiętaj oczywiście o preparacie z atestem do prania ubranek niemowlęcych.

Idealna wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć

Jakie ubranka dla noworodka do szpitala?

Pierwsze ubranko dla noworodka – rozumiane jako to na wyjście ze szpitala do domu – musi być stosunkowo ciepłe, niezależnie od pory roku, w którym rodzisz. Maluszek jest jeszcze bardzo nieodporny na zmiany temperatur i powiewy wiatru. Odpowiedni będzie śpioch i czapeczka, zimą potrzebna będzie jeszcze jedna warstwa (np. kaftanik i skarpetki, do tego ciepły rożek albo kombinezon).

Jakich ubranek do szpitala potrzebuje dziecko na czas pobytu? Wiele szpitali zapewnia ubranka we własnym zakresie, więc tak naprawdę nie musisz brać niczego z domu. Oczywiście jeśli tylko chcesz, możesz poprosić personel, by ubierał dziecko w Wasze prywatne ubrania. Weź tylko tyle bodziaków, śpiochów i kaftaników, ile przyda się w ciągu trzech dni. Jeśli musielibyście pozostać w szpitalu dłużej, dodatkowe ubrania może przynieść Wam bliska osoba.

Kiedy wyprać ubranka przed porodem?

Skoro jesteśmy już przy temacie wyprawki ubraniowej, zastanówmy się jeszcze, kiedy prać wyprawkę dla dziecka. Nie musisz z tym czekać do ostatniej chwili – ubranka wyprane i wyprasowane na kilka tygodni przed porodem pozostaną czyste i bezpieczne dla maluszka, jeśli tylko schowasz je do czystej szuflady. 

 

Noworodek i wyprawka – akcesoria związane z karmieniem piersią

Zadbaj o potrzebne akcesoria, aby zapewnić maleństwu i sobie komfortowe karmienie. Będziesz potrzebować:
• minimum 2 staniki dla kobiety karmiącej,
• wkładki do miseczek pochłaniające wyciekające mleko,
• poduszkę w kształcie rogala ułatwiającą układanie dziecka przy piersi – przydaje się, ale nie jest konieczna. Podobnie jest z laktatorem i silikonowymi nakładkami na brodawki – możesz je kupić, ale nie są niezbędne.
• często przydaje się za to maść do pielęgnacji brodawek sutkowych,
• na pewno przyda Ci się także poduszka „koło” łagodząca bolesność krocza.

Akcesoria związane z karmieniem butelką - Co trzeba kupić dla noworodka?

Nawet jeśli karmisz piersią, dobrze mieć 1-2 butelki. Dzięki temu Twój partner również będzie miał szansę nawiązać więź podczas karmienia, kiedy, z różnych względów, podanie maluszkowi pokarmu naturalnego będzie niemożliwe. Butelki przydadzą się także na początku Waszej przygody z laktacją, gdy będziesz musiała poradzić sobie z nawałem pokarmu.

Ile butelek dla niemowlaka kupić, gdy planujesz karmić sztucznie? Przyda Ci się kilka butelek więcej, najlepiej tzw. przeciwkolkowych. Nie kupuj jednak od razu większej liczby butelek, bo dopiero w praktyce się okaże, który ich rodzaj służy Wam najbardziej.


Przewijanie i kąpiel - Co kupić na wyprawkę dla noworodka?


Pieluszki, chusteczki i maty do przewijania to najważniejsze zakupy, ale nie będziesz np. potrzebowała specjalnie zaprojektowanej torby na pieluchy. Bardzo często jest ona zbyt duża i nieładna, a i tak już wkrótce będziesz upychać kilka pieluszek do własnej torebki! Mówi się, że dziecko wymaga średnio ponad 6000 zmian pieluch w ciągu całego życia, więc na pewno warto zdecydować się na przewijak – najlepiej nakładany na łóżeczko. Powinien być stabilnie zamontowany, z materacykiem z podwyższonymi bokami dla bezpieczeństwa.

Wanienka może być najzwyklejsza – bez wyprofilowań w dnie. Zadbaj o wkład antypoślizgowy do wanienki np. gumowy (ten z gąbki powinno się zmieniać co kilka tygodni, niepraktyczny jest też fotelik z plastiku). Wielu rodziców po prostu na dno wanienki wkłada pieluszkę tetrową. Warto mieć wanienkę, nawet jeśli zdecydowaliście się na zakup specjalnego wiaderka do kąpieli. Takie wiaderka służą bardziej do wyciszenia malca niż do dokładnego mycia.

Mała myjka-rękawiczka skuteczniej oczyści skórę maluszka niż dłoń rodzica. Niewskazane są natomiast gąbki. Szczotka do włosów nie powinna być za miękka i wykonana raczej z tworzywa sztucznego. Po kąpieli przydadzą się czasem również nożyczki lub cążki do paznokci.

Jeśli chodzi o ręczniczki, to najlepsze będą specjalnie zaprojektowane szlafroczki z kapturem – delikatne dla skóry Twojego Malucha, bo zapewniają ciepło jego główce, gdy ma mokre włosy.

Z pewnością przyda się Wam również termometr do wanienki i termometr pokojowy (wiele elektronicznych termometrów do ciała posiada dziś także funkcję mierzenia temperatury otoczenia). Jeśli w pomieszczeniu bywa chłodno, zorganizujcie dodatkowy grzejnik.

Kosmetyki - Lista rzeczy dla noworodka


Czas przejść do jednego z najbardziej rozbudowanych punktów wyprawki dla dzieci. Mleczka, płyny do kąpieli, zasypki, kremy do twarzy i nawilżane chusteczki… Kosmetyki w wyprawce dla noworodka mogłyby zająć całe dostępne miejsce w pokoju dziecka, gdyby chcieć kupić je wszystkie. Jak poradzić sobie z tym nadmiarem? Jak zdecydować, jakie kosmetyki dla niemowląt faktycznie są potrzebne, a które zupełnie mu się nie przydadzą? Niżej znajdziesz kosmetyczną listę z wyprawką dla noworodka. Jest na niej to, co niezbędne maluszkowi… i nic więcej. Same konkrety!

Jakie kosmetyki dla noworodka? Wyprawka punkt po punkcie!

Gotowa wyprawka dla noworodka to wybawienie dla wielu debiutujących mam, które czują się przytłoczone ogromem produktów dla dzieci na sklepowych półkach. Naszą listę z wyprawką dla noworodka możesz zabrać ze sobą do sklepu, by sprawniej zrobić zakupy.

Wyprawka dla noworodka do szpitala – lista

Większość szpitali dysponuje kosmetykami dla noworodków, ale lepiej zadbaj o nie także we własnym zakresie. Na liście zakupów wyprawki dla noworodka do szpitala powinny się znaleźć:

  • jałowe gaziki,
  • niemowlęce patyczki do uszu,
  • sól fizjologiczna,
  • bawełniane płatki do przemywania pupy/delikatne chusteczki nawilżane,
  • środek do odkażania pępka,
  • krem ochronny do pupy,
  • krem przeciwko odparzeniom,
  • pieluszki w rozmiarze 0 lub 1 (w zależności od przewidywanej wagi Twojego maluszka).

wyprawka dla maluszka

Wyprawka dla noworodka do szpitala nie musi, a nawet nie powinna być zbyt bogata. Wraz z ubrankami i rzeczami dla Ciebie powinna z łatwością zmieścić się do torby, którą zabierzesz do szpitala.

Wyprawkę dla noworodka, zestaw kilku najpotrzebniejszych drobiazgów „na dobry start” rozdają niekiedy także szpitale. Taki upominek dostaniesz razem z wypisem. Znajdują się w nim najczęściej pieluszki i próbki różnych niemowlęcych kosmetyków.

Wyprawka dla noworodka do domu

Kosmetyki i akcesoria wymienione w dziale „do szpitala” będą Wam potrzebne również w domu. Dodatkowo do domu powinnaś kupić:

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka – potrzebne akcesoria:

  • szczotka do włosów z naturalnym włosiem,
  • nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami,
  • pieluszki tetrowe,
  • podkłady higieniczne do przewijania,
  • wybrany sprzęt do odciągania wydzieliny z noska,
  • termometr do pomiaru temperatury ciała – do ucha lub bezdotykowy.

Wyprawka dla noworodka – co kupić dopiero po narodzinach?

Często się zdarza, że mamy kupują za dużo rzeczy dla maluszków. Zwłaszcza, gdy rodzą pierwsze dziecko. Decyzja o tym, co kupić przed porodem, w dużej mierze podyktowana jest przekonaniem, że gdy dziecko już się urodzi, zupełnie nie będzie czasu i możliwości, by zajmować się tego typu zakupami. Poza tym każde dziecko jest inne, nie każde musi potrzebować tego samego. Okazuje się wówczas, że 4,5-kilogramowy noworodek nie mieści się w ubranka rozmiaru 56, albo ma uczulenie na konkretny typ pieluszek. Lepiej nie robić więc dużych zapasów takich rzeczy jeszcze w ciąży! A co z kosmetykami? Z kupnem jakich kosmetyków z wyprawki dla niemowlaka lepiej się nie spieszyć?

  • Z kosmetykami z linii emolientów dla niemowląt. Emolientów nie należy stosować na co dzień u wszystkich dzieci. Ta specjalna linia kosmetyków przeznaczona jest dla maluszków z bardzo wrażliwą i suchą skórą, a nawet skłonną do atopii. Możesz się w nie zaopatrzyć wtedy, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba.
  • Preparatów antyseptycznych i silnie natłuszczających. Jeśli maluszek będzie miał zdrową skórę, to takie kosmetyki będą ją podrażniać.
  • Ogółem z nadmiarem różnych kosmetyków o specyficznym przeznaczeniu. Noworodek nie potrzebuje osobnego kremu do rąk, a innego do stóp czy reszty ciała. Nie kupuj więc każdego płynu do kąpieli, żelu myjącego, mydełka i szamponu dostępnych w sklepie – wybierz jeden produkt.
Idealna wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć

Tymczasem rzućmy jeszcze okiem na akcesoria, które przydają się małemu dziecku, ale są jak najbardziej opcjonalne.

Rzeczy potrzebne dla niemowlaka – nosidełko


Nosidełko to dobry sposób na przemieszczanie dziecka zarówno w domu, jak i poza nim. Zapewnia Ci możliwość zajęcia rąk czymś innym. Poszukaj modelu, który nie zakrywa twarzy dziecka i wspiera jego kręgosłup. Możesz pomyśleć również o chuście, jeśli chciałabyś nosić dziecko w taki sposób. Na swojej liście rzeczy dla niemowlaka możesz oznaczyć nosidełko i chustę jako „używane”, tzn. jako przedmioty, których z całą pewnością nie musisz kupować w sklepie. Poszukaj wśród znajomych lub dołącz do grup skoncentrowanych wokół chustonoszenia, a na pewno znajdziesz kogoś, kto chętnie sprzeda swoje niepotrzebne już chustę lub nosidło.

Idealna wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć

Jeśli dzielisz swoją listę na „wyprawkę do szpitala dla noworodka” i „wyprawkę dla dziecka do domu”, chustę i nosidło wpisz do tej drugiej kolumny. Dlaczego? Noszenie dziecka w chuście wymaga pewnych umiejętności – możesz nauczyć się ich od instruktorki bądź na spotkaniu chustowych mam. Nie spiesz się i nie planuj, że wyjdziesz ze szpitala z dzieckiem w nosidle albo chuście. Na początku stawiaj po prostu na wózek.

Co kupić przed urodzeniem dziecka? Bujak


Nowoczesne bujaki to śpiewające i tańczące urządzenia z wbudowaną muzyką i wibracjami, które mają uspokoić dziecko. Lepiej jednak, żeby maleństwo nie wymagało dźwięków czy ruchu dla uspokojenia, dlatego nie zaleca się częstego używania bujaków. Prosty bujak wykonany z miękkiego, wygodnego materiału w zupełności Wam wystarzy!


Gdzie kupić wyprawkę dla noworodka?


Wiele akcesoriów możesz z powodzeniem zamówić przez internet, jednak niektóre lepiej jest kupować stacjonarnie. Są to przede wszystkim ubranka, pościel i inne tekstylia dla niemowlęcia. Czy mogłabyś pozbawić się przyjemności dotykania i oglądania na żywo wszystkich tych pięknych rzeczy? Kuszącą perspektywą może być jednorazowa wyprawa „po wszystko” do jednego dużego sklepu. Jednak sprzedawca, który wyczuje, że masz do kupienia całą wyprawkę, z pewnością namówi Cię do zakupu wielu niepotrzebnych rzeczy, których zupełnie nie planowałaś. Lista z wyprawką dla noworodka w ręku to podstawa na zakupach!


Kiedy kompletować wyprawkę?


Jak widzisz, o różnych elementach wyprawki niemowlęcej należy myśleć na różnych etapach, zarówno na kilka miesięcy przed porodem (wyposażenie pokoiku, fotelik, wózek), jak i krótko przed nim (kosztowniejsze ubranka, typu kombinezon zimowy – dopiero pod koniec ciąży jesteś w stanie ocenić dokładniej, jak duży urodzi się Twój maluch i jakiego w związku z tym rozmiaru będzie potrzebować). Istnieje też pokaźna grupa akcesoriów, z zakupem których najlepiej jest wstrzymać się aż do porodu. Na pewno nie warto zaopatrywać się w duże ilości mleka modyfikowanego i butelek albo robić pokaźnych zapasów pieluch. Może się bowiem okazać, że dany produkt nie służy niemowlakowi i nie będziecie mogli wykorzystać całego tego zapasu.

To, kiedy zacząć kompletować wyprawkę, zależy też w dużej mierze od tego, kiedy poznasz płeć dziecka oraz kiedy będziesz psychicznie i fizycznie gotowa na to wyzwanie. Z najcięższymi i wymagającymi najwięcej zakupowych wypraw staraj się nie zwlekać do trzeciego trymestru. Idealny będzie drugi, kiedy brzuch nie jest jeszcze duży, a Tobie nie dokuczają już dolegliwości z początków ciąży.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka

Wyprawka z kosmetykami dla noworodka to koszt 200-300 zł. Ostatecznie będzie on zależał od wybranej marki kosmetyków i pieluszek (oraz tego, czy będą to pieluszki wielorazowego czy jednokrotnego użytku). Jeśli zamierzasz używać jednorazówek, zaopatrz się w miesięczny zapas. W ciągu czterech pierwszych tygodni życia maluszka zdążysz się zorientować, w jakim tempie rośnie Twoje dziecko i kiedy będzie potrzebna zmiana rozmiaru na większy. Jeśli chodzi o drobne akcesoria w wyprawce dla noworodka, takie jak nożyczki, gaziki, sól fizjologiczna, podkłady itp. to ich koszt nie jest wysoki. Razem zapłacisz za nie 40-50 zł.

Droższe są akcesoria: wózek, łóżeczko, fotelik do samochodu (jeśli decydujesz się na osobny, a nie łączony z łóżkiem), przewijak czy fotel dla mamy. Ich ceny oczywiście zależą od wybranej marki, a także od tego czy kupujesz rzeczy nowe, czy z drugiej ręki. Łącznie, może być to bardzo duży koszt. Jeśli kompletowanie wyprawki rozłożysz w czasie, znacznie mniej odczujesz jego finansowe skutki.

Przybliżone koszty wyprawki dla niemowlaka bardzo trudno oszacować, bo wiele zależy od tego, ile rzeczy ostatecznie kupisz oraz jakie sklepy wybierzesz. Nieduże butiki z odzieżą polskich producentów będą miały wyższe ceny niż duże sieciowe sklepy z odzieżą z zagranicy. Na pewno nie musisz wybierać samych najdroższych akcesoriów, zastanów się lepiej, w których obszarach lepiej jest założyć wyższy budżet. Fotelik samochodowy, nosidło – to rzeczy, które powinny być najwyżej jakości, bo od nich zależy bezpieczeństwo maluszka. Lepszy laktator to łatwiejsza praca z odciąganiem pokarmu, jednak jest to ważne tylko wtedy, gdy planujesz często go używać. Droższe butelki mogą być lepsze przy wyłącznym karmieniu mieszanką, na pewno będą jednak stratą pieniędzy, jeśli kupujesz je tylko na wszelki wypadek, gdyby zdarzyły Ci się potknięcia przy karmieniu piersią.

I jak podoba Ci się nasza „ściągawka”? Przeraża Cię liczba rzeczy, które trzeba kupić dla niemowlaka, czy raczej myślałaś, że jest ich więcej? Bez względu na wszystko, ta lista z pewnością pomoże Ci przygotować się na przyjście dziecka na świat!