Kiedy dziecko chodzi?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Nauka chodzenia dla dzieci

Jedne maluszki ruszają w świat szybciej, inne trochę wolniej. To, kiedy dziecka zaczyna chodzić, jest indywidualną sprawą i nie należy tego procesu zbytnio przyspieszać. Istnieją jednak sposoby, które ułatwią dziecku tę naukę stawiania pierwszych kroków!

Kiedy dziecko chodzi?

Zanim ujrzycie pierwsze kroki swojej pociechy, potrzeba miesięcy rozwoju różnych umiejętności i wzmacniania właściwie całego ciała. Chodzenie to dla niemowląt skomplikowane zadanie i jeśli na którymś etapie nauki coś pójdzie nie tak, trudno będzie, by dziecko zaczęło chodzić w momencie, w którym oczekują tego rodzice. Zobacz, jakie etapy składają się na naukę chodzenia i kiedy dziecko powinno chodzić.

Kiedy dzieci zaczynają chodzić?

Nauka chodzenia dziecka – etapy

  1. Na początek warto wspomnieć, że na pierwsze kroki brzdąc pracuje już na etapie nauki kontrolowania głowy, obracania się wokół własnej osi i z brzucha na plecy oraz odwrotnie, a więc we wczesnych miesiącach życia. Bez tego niemożliwe jest osiągnięcie kolejnych kamieni milowych, w tym siadu, raczkowania i czworakowania.
  2. Typowa nauka chodu zaczyna się od prób pionizacji. Najpierw maluch przyjmuje pozycję tzw. niedźwiadka, gdy podpiera się na dłoniach i stopach, unosząc pupę wysoko do góry. Na tym etapie uczy się balansowania miednicą, wzmacnia też ramiona, dając im siłę do późniejszego odpychania się od podłoża przy wstawaniu. Co ważne, w tej pozycji dziecko ćwiczy też stopy i odpychanie się przodem stopy. W momencie, gdy zaczyna takie ćwiczenia stopy, zaczyna się proces ich wysklepiania.
  3. Czas na pozycję klęczną, często przy meblach. Trzymając się takiej podpórki, niemowlę ma szansę ćwiczyć wyprosty stawów biodrowych.
  4. Dopiero teraz dziecko uczy się wstawać. Najpierw przez wyprost obu nóg na raz, później z klęku na jednym kolanie.
  5. Co teraz? Zanim nastąpi samodzielny pierwszy krok, dziecko będzie ćwiczyć sprężynowanie na nóżkach i chodzenie bokiem przy meblach. Oba etapy są bardzo ważne!
  6. Rozwój dziecka pozwala mu już na próby oderwania się od podpórki i stawiania samodzielnych kroków. Odtąd stopy brzdąca z każdą kolejną próbą będą pokonywały sprawniej coraz dłuższe odcinki!
Nauka chodzenia dziecka – etapy
Warto dodać, że czasem dziecko nie chce chodzić samo i długo korzysta z pomocy rodzica, by potem właściwie z dnia na dzień, nie trzymając się już niczego, przejść z raczkowania do płynnego chodu.

Przeczytaj także: Raczkowanie - kiedy dziecko zaczyna raczkować?.


Kiedy dzieci zaczynają chodzić?

Wszystkie powyższe etapy prowadzą do nabycia umiejętności chodzenia ok. 8.-18. miesiąca życia. Jak widać, okienko rozwojowe, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić, jest bardzo szerokie. Dziewczynki statystycznie zaczynają wcześniej, w wieku 9-10 miesięcy, chłopcy w okolicach 12. miesiąca i później.

Dziecko nie chodzi – co z tym zrobić?

Wielu rodziców odczuwa dyskomfort, gdy ich roczne dziecko nie chodzi. Wszystko przez to, że dawniej utarło się powiedzenie "na roczek pierwszy kroczek". Tak naprawdę każde dziecko nauczy się chodzić w innym czasie, jedne jeszcze przed pierwszymi urodzinami, inne sporo po nich. Ten temat będzie jednak zawsze interesował i martwił rodziców - świadczy o tym niesłabnąca popularność wyszukiwań w internecie haseł takich jak "14-miesięczne dziecko nie chodzi", "dziecko 15 miesięcy nie chodzi", "16-miesięczne dziecko nie chodzi". Gdy maluch przekroczy magiczny wiek 12. miesięcy, społeczeństwo wygląda jego pierwszych kroczków właściwie z tygodnia na tydzień.

Kiedy się niepokoić, gdy dziecko nie chodzi? O poradę możesz zapytać specjalistę tak naprawdę już na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju. Jeśli maluch nauczył się siedzieć dużo później, niż zakłada norma, prawdopodobnie będzie mieć też problemy z nauką chodzenia. Jeśli jednak do tej pory wszystko odbywało się zgodnie z normami, a problem pojawił się dopiero z chodzeniem, skontaktuj się z lekarzem w dwóch sytuacjach:

  • gdy maluch ma już rok, a wcale nie podejmuje prób wstawania,
  • gdy 18-miesięczne dziecko nie chodzi.


Nauka chodzenia dla dzieci – niezbędnik

Nauka chodzenia dziecka może być fantastyczną zabawą - dzięki proponowanym przez nas zabawkom i akcesoriom nauka chodzenia dzieci sprawi naszemu maluszkowi sporo frajdy i znacznie przyspieszy jego postępy. Jeśli jak najszybciej chcesz zobaczyć, jak Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, zobacz, co dla was przygotowaliśmy i dowiedz się, które zabawki są najodpowiedniejsze, z których lepiej zrezygnować… Nauka chodzenia niemowlaka jeszcze nigdy nie była tak prosta!
Kiedy niemowlę zaczyna chodzić – na co zwrócić uwagę?

Jak nauczyć dziecko chodzić? Akcesoria
polecane bardziej i mniej

Chodzik

Czy chodziki są bezpieczne dla dzieci? Czy chodziki są zdrowe? Chodzik dla dziecka to dla niektórych niezbędny element wyprawki maluszka, ale dla wielu specjalistów gadżet, który powinien być wycofany ze sprzedaży. Dziecko używające chodzika, nie ćwiczy przenoszenia ciężaru z nogi na nogę czy trzymania równowagi. Chodzik dla niemowląt może negatywnie wpływać na stawy biodrowe i kolanowe lub skrzywić kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Zamiast całą stopą, maluszek odpycha się paluszkami, przez co później jego pierwsze kroki są naznaczone nieprawidłowymi wzorcami ruchu. Maluch nie wykształca też w sobie mechanizmów obrony przed bolesnym upadkiem.

Szelki dla dziecka do nauki chodzenia

Szelki dla dziecka do nauki chodzenia są mocowane w pasie i w kroku, dają pełną swobodę rączkom i umożliwiają lepsze balansowanie ciałem. Nie krępują ruchów, wspierają rozwój koordynacji ruchowej i zapewniają bezpieczeństwo – bliskość rodzica dodaje maluchowi otuchy i chroni go przed uderzeniem w niebezpieczne przeszkody. Szelki dla dzieci do nauki chodzenia polecane są maluchom od 6 do 14 miesiąca życia. My jednak rekomendujemy ich użycie dopiero w momencie, gdy dziecko zacznie chodzić samodzielnie. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, zwykle jest w stanie samodzielnie pokonać bardzo krótkie odcinki. Kiedy Ty mu pomagasz w nauce chodzenia poprzez szelki, sztucznie podtrzymujesz równowagę dziecka. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i najbardziej optymalnie jest pozostawić naukę chodzenia własnemu biegowi.

Pchacze dla dziecka

Trochę inaczej jest z pchaczami do nauki chodzenia. To zabawki na kółkach ze specjalnym oparciem, które umożliwiają dziecku przytrzymywanie się i łapanie równowagi. Pchacz sprawia, że maluszek może wesoło brykać, jednocześnie przyzwyczajając się do stawiania samodzielnych kroków. Dziecko za jego pomocą może się nauczyć chodzić samodzielnie, bez ingerencji dorosłego. Pchacz nie wymusza nienaturalnej postawy ciała, działa w podobny sposób, co uznawane za dobre dla dziecka chodzenie wzdłuż mebli.

Pchacze dla dziecka są przeważnie wyposażone w kolorowe światełka i brzęczyki, zachęcające berbecia do zabawy. Niezwykłą popularnością cieszą się pchacze drewniane dla dzieci - naturalny materiał jest bezpieczny i przyjemny w kontakcie, przypadnie także do gustu wszystkim eko-rodzicom.

Być może zainteresuje Cię także: Drewniane zabawki dla dzieci - 43 propozycje.

Dziecko nie chodzi – co z tym zrobić?

Pierwsze kroki – co jeszcze nie pomaga w ich stawianiu?

Tak jak już powiedzieliśmy, najlepiej jest, gdy dziecko może samodzielnie, w sposób nieskrępowany rozwijać swoje chodzenie. Nie oznacza to oczywiście, że rodzice nie mogą w ogóle pomagać dziecku chodzić. Jeśli widzisz, że maluchowi grozi naprawdę bolesny, a może i niebezpieczny upadek i masz możliwość zareagowania, zrób to. Jeśli dziecko podaje Ci dłonie i bardzo chce, byś prowadzał je po domu, nie odmawiaj mu tego całkowicie. Pamiętaj jednak, że prowadzenie dziecka za rączki nie sprzyja prawidłowej postawie i uczy złych wzorców ruchu. Okazjonalnie nie wyrządzi krzywdy, ale nie stosuj tej metody poza momentami, w których dziecko bardzo się tego domaga. Dziecku nie pomaga uczyć się chodzić także presja ze strony rodziców. Pamiętaj o indywidualności rozwoju Twojego malucha i nie nakłaniaj go do prób ponad jego siły. Oczywiście możesz mu pomóc w bardziej nieoczywisty sposób - ukierunkowując odpowiednio zabawę, by sprzyjało stawianiu pierwszych kroczków.
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Nauka chodzenia dla dzieci

Nauka chodzenia dziecka – ćwiczenia

Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do chodzenia w sposób optymalny dla jego rozwoju? Bez wywierania presji? Nie poruszaj zbytnio tego tematu w rozmowach z maluchem, po prostu działaj. Zamiast podciągać dziecko z siadu za rączki, spróbuj mu pomóc, podpierając jego pupę (w momencie, gdy dziecko próbuje wstać). Zachęcaj też dziecko do siadania raz na prawym, raz na lewym boku, dzięki czemu będzie miało szansę wykształcić równowagę. Gdy maluszek jest na nóżkach i np. podpiera się dłońmi o podłoże, spróbuj chwycić je za biodra i delikatnie kołysać nimi na boki. Zadbaj o to, by brzdąc miał ugięte kolanka.

Jak wiadomo, dziecko rozwija się najlepiej przez niczym nieskrępowaną zabawę. Wykorzystaj to! Dawaj maluchowi "wyzwania", ustawiaj w różnych punktach pokoju atrakcyjne przedmioty i zachęcaj dziecko do tego, by do nich podchodziło. Kiedy brzdąc jest na nóżkach, zachęcaj go także do tego, by do Ciebie podeszło "na buziaka".

Przeczytaj również: Jak nauczyć dziecko siadać?.


Kiedy niemowlę zaczyna chodzić – na co zwrócić uwagę?

Kiedy Twoja pociecha chodzi o bezpiecznym terenie, czyli po domu czy przydomowym podwórku, pozwalaj jej jak najczęściej chodzić boso. Dzięki temu stopy dziecka będą się lepiej wykształcać. Zwróć uwagę na sposób stawiania stóp. Jeśli maluch kieruje je lekko do środka, nie musisz się martwić, inaczej, jeśli takie ustawianie jest bardzo wyraźne. Nie przejmuj się tym, że dziecko się potyka, chyba, że wraz z upływem czasu tych potknięć jest wciąż tyle samo, a nawet więcej. Podobnie jest z chodzeniem na palcach. Jest niepokojącym sygnałem dopiero powyżej 3. roku życia.

Wraz z opanowaniem przez dziecko umiejętności chodzenia, wiele zmieni się w Waszym życiu. Teraz ten ruchliwy maluszek będzie jeszcze trudniejszy do zatrzymania! Mimo wszystko jednak czeka Was wspaniały czas.

Na koniec zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą kosmetyków dla dzieci NIVEA BABY: szamponów dla dzieci i żeli do mycia dla dzieci.

Nauka chodzenia dla dzieci – niezbędnik