Masaż noworodka i niemowlaka – zobacz jak go robić

Masaż noworodka i niemowlaka – zobacz jak go robić

Delikatny masaż niemowlaka, szczególnie po kąpieli, sprawi ogromną przyjemność zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Sprawdź, jak masować brzuszek niemowlaka, gdy ma kolkę i jak wykonuje się masaż niemowląt Shantala.

Po co robić masaż noworodka?

Zdecydowanie warto masować dziecko - nawet od pierwszych dni życia. Daje to szereg korzyści, dla rodziców, ale przede wszystkim dla noworodka. Jakich?

  • Stosowanie masażu buduje poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dzieci regularnie masowane są z reguły spokojniejsze i mniej płaczą.
  • Masaż pomaga zwiększyć u niemowląt poczucie własnego ciała.
  • Masaż brzucha noworodka pomaga łagodzić objawy kolki.
  • W przypadku różnych nieprawidłowości w napięciu mięśniowym, masaż noworodka (obok ćwiczeń) jest elementem terapii.
  • Podczas masowania wspierasz rozwój swojego dziecka. Poprawiasz jego trawienie, krążenie krwi i stymulujesz układ odpornościowy.
  • Korzyści dla rodzica? Podczas masażu nie sposób jest się spieszyć, stresować, stosować gwałtownych ruchów. Możesz masować maluszka, jednocześnie się relaksując! Czyż dotyk skóry niemowląt nie wpływa kojąco na zmysły? Poza tym podczas masażu buduje się więź między Tobą a dzieckiem.



Masaż niemowlaka – jak się przygotować?

Pamiętaj o kilku środkach ostrożności przed rozpoczęciem masażu:

  • Zapewnij odpowiednio wysoką temperaturę w pokoju.
  • Umyj ręce i zdejmij większą biżuterię. Pamiętaj, aby paznokcie u rąk były równo przycięte.
  • Przed masażem nałóż niewielką ilość oliwki, np. Ochronnej oliwki pielęgnacyjnej NIVEA BABY i ogrzej ją w dłoniach.
Zawsze zwracaj uwagę na reakcję malucha. Przestań, jeśli dziecku nie podoba się masaż.

Po co robić masaż noworodka?

Jak masować niemowlę? Instrukcje krok po kroku

1. Główka. Delikatnie pogłaskaj główkę dziecka. Przesuń palce pod główkę i pogładź jej tył. Umieść dłonie na środku czoła i przesuwaj palce w dół do skroni.

2. Twarz. Zatocz duże koła palcami wokół oczu. Pogładź wzdłuż nosa i nad policzkami, delikatnie pomasuj skórę w kierunku i wokół uszu, następnie zatocz kółka wokół ust. Przejdź z brody do szyi.

3. Ramionka. Pogładź w dół ramiona i delikatnie pomasuj mięśnie ramion. Zakończ masaż ramion przez uniesienie rączek nad nadgarstkami i miękko ściągnij je w dół.

4. Dłonie. Uchwyć przedramię dziecka jedną ręką i masuj każdy palec osobno. Masuj dłoń, delikatnie pocierając i wykonując okrężne ruchy.

5. Klatka piersiowa. Zaczynając od mostku prześledź zarys żeber. Pomasuj mięśnie klatki piersiowej. Masuj obszar pod żebrami od środka na boki. Stosuj długie, okrężne ruchy w poprzek.

6. Brzuch. Teraz spraw dziecku przyjemność, masując brzuszek. Masuj go kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To ogromna ulga dla dzieci, które miewają skurcze żołądka lub kolki. Masaż brzuszka niemowlaka pomoże także na zaparcia.

7. Nóżki. Poczynając od gładzenia brzuszka, przejdź wzdłuż bioder do ud, przez łydki do czubków palców u nóg. Następnie pomasuj mięśnie nóg. Teraz w ramach zabawy przechyl nóżki w kierunku brzuszka i wykonaj nimi ruchy, jak przy jeździe na rowerku.

8. Małe stópki. Weź jedną stopę w dłonie i masuj mięśnie spodu stopy, stosując maleńkie okrężne ruchy. Następnie pomasuj osobno każdy palec u nóżki.

9. Całe ciało. Teraz pogładź swoje dziecko od główki po palce u nóg w ramach jednego, długiego ruchu, po którym nastąpi delikatne gładzenie od barków po koniuszków palców u rąk. To kończy masaż przednich części ciała.

10. Plecki i pupa. Ostrożnie przewróć dziecko na brzuch. Przejdź od barków i ramion do koniuszków placów u rąk. Prześledź mięśnie w prawo i lewo od kręgosłupa do pupy. Następnie palcami delikatnie pogładź mięśnie pupy. Teraz pomasuj nogi od bioder do palców u nóg.


Jak masować niemowlę? Instrukcje krok po kroku

Powtarzaj wszystkie ruchy średnio trzy razy. Jak masować niemowlaka? Masaż niemowlaka powinien być powolny, regularny, delikatny i zachowywać jeden rytm. W trakcie całego masażu warto stale rozmawiać z dzieckiem - niemowlę lubi słuchać Twojego ciepłego głosu. Jak powinieneś przemawiać do dziecka? Po prostu mu tłumacz, co właśnie robisz. Odliczaj na głos kolejne powtórzenia. To nic, że niemowlę nic z tego nie rozumie. Ważne, że słyszy Twój głos i może nawiązać z Tobą kontakt wzrokowy. Masaż warto wykonywać wieczorem, by ukoić zmysły po dniu pełnym wrażeń. Poza tym zaraz po masażu możesz przygotować kąpiel dla swojego maluszka, dzięki czemu oczyścisz jego ciałko z nadmiaru oliwki. Pamiętaj tylko, żeby użyć wybranego żelu do kąpieli dla niemowląt, a jeśli oliwka pobrudziła włosy, także szamponu dla niemowląt.

W momencie zakończenia masażu dziecko powinno czuć się uspokojone i zrelaksowane, a może nawet zaśnie. Możesz także zdecydować się na bardziej specjalistyczne formy relaksu, jak masaż niemowlęcia metodą Shantala czy też masaż dziecka z napięciem mięśniowym, o których powiemy sobie w dalszej części artykułu.



Jak masować brzuszek noworodka?

Masaż brzuszka noworodka to jedna z najważniejszych części masażu jego malutkiego ciałka. W końcu noworodki tak często cierpią z powodu dolegliwości brzuszkowych. Swego rodzaju odmianą masażu jest noszenie dziecka na rękach w pozycji brzusznej, czyli gdy brzuszek spoczywa na Twoim przedramieniu. Masaż brzucha niemowlaka i noworodka warto przeprowadzać zarówno w ramach masażu całego ciała, jak i osobno, dodatkowo lub w sytuacjach, gdy dziecko ma kolkę.


Masaż Shantala – co to takiego?

Jak masować brzuch dziecka?

Masaż brzuszka u niemowlaka pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu maluch może łatwiej zrobić kupkę. Pomaga też usuwać z jelit nadmiar pęcherzyków gazów, likwidując wzdęcia. Jednak aby uzyskać taki efekt, trzeba dostosować się do pewnych zasad. Na pytanie o to, w którą stronę masować brzuch, odpowiedzieliśmy już wcześniej, jednak co to właściwie znaczy "zgodnie z ruchem wskazówek zegarka"? To znaczy, że zaczynając zataczać koło po żebrami dziecka, należy kierować się w prawą stronę. Zarówno z perspektywy dziecka, jak i Twojej, kierunek ruchu wskazówek jest taki sam.

Staraj się masować brzuch dziecka po kąpieli, gdy maluch jest rozgrzany i zrelaksowany. Nie próbuj wykonać masażu krótko po jedzeniu, bo możesz wywołać wymioty. Unikaj masowania także podczas napadu kolki, bo to nie buduje poczucia bezpieczeństwa u niemowlęcia i staje się dodatkowym bodźcem, z którym maluch musi sobie poradzić. Masaż antykolkowy wykonuje się poza momentami ataków.

Masowanie brzuszka możesz też uzupełniać częstym układaniem niemowlęcia na brzuchu - do spania i do zabawy. Jak ułożyć noworodka na brzuchu? Zawsze rób to z pozycji na plecach. Otulając ramiona dziecka dłońmi, przetocz je najpierw na bok, a dopiero po chwili na brzuszek, korygując przy tym zgięcie nóżek w biodrach i kolanach.

Dowiedz się więcej z artykułu Kolka u niemowląt – przyczyny, rozpoznawanie, zapobieganie.




Masaż Shantala – co to takiego?

Masaż Shantala (określany niekiedy także jako masaż Shantali) trafił do Europy w drugiej połowie XX wieku za sprawą francuskiego położnika nazwiskiem Frederique Leboyer. Podczas pobytu w Indiach spotkał kobietę ze sparaliżowanymi nogami, która siedząc na ziemi masowała swojego maluszka. Miała na imię Shantala i na jej cześć położnik nazwał masaż jej imieniem.


Kto może najwięcej zyskać na masażu Shantala?

Tak naprawdę każde zdrowe niemowlę. Metoda Shantala została opracowana właśnie z myślą o tym, by wspierać rozwój każdego dziecka. Tą metodą nie można masować jedynie dzieci ze zmianami skórnymi i podczas infekcji, gdy towarzyszy jej gorączka. Masowanie jest zabronione także u dzieci z astmą, nowotworami i problemami z sercem albo układem krążenia, ale te wykluczenia dotyczą akurat każdego rodzaju masażu.
Masaż niemowlaka – jak się przygotować?

Masaż Shantala – instrukcja

Najlepiej, jeśli rodzice wezmą udział w praktycznych zajęciach z masażu Shantala. Z reguły wystarczy pojedynczy warsztat, który prowadzi wykwalifikowana instruktorka masażu Shantala i w którym udział biorą rodzice wraz ze swoim dzieckiem. Tak - to na nim uczą się masowania! Wiele zasad masażu pokrywa się z zasadami znanymi z innych technik, np. konieczność użycia oliwki, rozgrzania dłoni, płynność ruchów.


Ile czasu powinien trwać masaż? Technika zakłada zarówno przyspieszoną wersję, jak i długą, kompleksową. W tej pierwszej masujesz maluszka ok. 5 minut, w drugiej 15. Niektórzy twierdzą, że masaż należy wykonywać pół godziny, ale wszystko zależy od samego dziecka. Niektóre maluchy nie dają sobie wykonać masażu określonych części ciała, bo zwyczajnie tego nie lubią. Nie ma z tym żadnego problemu - wystarczy pomijać te partie ciała i dostosowywać masaż do Waszych potrzeb. Nie skupiaj się na tym, by wykonać masaż absolutnie całego ciała, nie walcz z dzieckiem. Niech negatywne emocje nie psują kontaktu, jaki nawiązujecie w tym wyjątkowym czasie!

Jak zacząć? Przygotuj oliwkę, rozbierz dziecko, i nakryj je pieluszką. Chodzi o to, by było mu ciepło przez cały czas. Odsłaniaj tylko tę część, którą aktualnie masujesz.
  1. Klatka piersiowa - od środka ku żebrom, potem do ramion i po skosie, od strony biodra do barku.
  2. Ramiona. Zaczynasz od barku, przechodzisz do ramienia, przedramienia, dłoni i paluszków. Stosuj ruchy głaskające, zataczaj kciukiem kółka we wnętrzu dłoni, imituj pociąganie za palce. Przechodząc od ręki do ręki, złóż dłonie malucha razem, uświadom mu ich istnienie.
  3. Brzuszek - zataczaj koła wokół pępka i wykonuj ruchy z góry na dół swoim przedramieniem. Ten ruch można przyrównać do... wałkowania ciasta.
  4. Nogi. Od pachwiny do stóp. Masuj je tak samo, jak ramiona. Uważaj na stopach, by masaż nie łaskotał maluszka!
  5. Czas na plecy. Obróć dziecko na brzuch i połóż na swoich kolanach. Masuj plecy od karku do pośladków ruchami posuwistymi, całą dłonią, potem przedramieniem. Potem w ten sam sposób gładź tył nóg.
Jak masować brzuszek noworodka?

Masaż Shantala dla starszych dzieci?

Istnieje specjalna odmiana, dzięki której masaż Shantala może być stosowany także u dzieci chodzących do przedszkola i szkoły. Ma służyć redukcji stresu, jaki dziecko odczuwa na tym etapie życia. Warto jednak zwrócić uwagę, że na taką praktykę nie zgodzi się każde dziecko. Na pewno będzie prościej, jeśli masaż Shantala był obecny w Waszym życiu bez przerwy od samego urodzenia i jest dla dziecka czymś bardzo naturalnym.

Masaż Shantala i inne metody masażu noworodków oraz niemowląt to świetny sposób na wspieranie rozwoju maluchów, leczenie różnorodnych dolegliwości oraz spędzanie wartościowego czasu z rodzicem. Trudno znaleźć argument, który nie przemawiał by za wprowadzeniem go na stałe do Waszej codzienności!