Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

WHO zaleca karmienie piersią jako rozwiązanie najbardziej naturalne i przynoszące dziecku najwięcej korzyści. Może ono jednak budzić wiele obaw: jak karmić piersią, jakie są metody karmienia piersią, jak przygotować sutki do karmienia? Nasz artykuł odpowie na te pytania!

Jak prawidłowo karmić piersią?

Prawidłowa pozycja do karmienia piersią ma niejedno imię. Tak naprawdę jest ich kilka, a wybór tej najlepszej dla Ciebie zależy w dużej mierze od dziecka – to, jakie jest duże, jak sobie radzi z łapaniem sutka, oraz czy lubi być trzymane w taki czy inny sposób. Znajomość pozycji do karmienia piersią jest bardzo ważna, aby dziecko było najedzone i abyś Ty nie odczuwała dyskomfortu. Niżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych pozycji do karmienia piersią - trzy najczęściej stosowane to pozycja na kołyskę, na leżąco i tak zwany chwyt spod pachy. Oto przewodnik opisujący sposób trzymania dziecka i efekty, jakie dają poszczególne pozycje do karmienia piersią.

Pozycja do karmienia – na kołyskę

To klasyczna pozycja do karmienia. Podeprzyj swoje dziecko wygodnie na jednym ramieniu, pozwól, aby złapało pierś i to wszystko! Stosowanie pozycji na kołyskę może czasami prowadzić do obolałości sutków, więc może będziesz chciała poeksperymentować również z innymi pozycjami.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Karmienie noworodka – pozycja leżąca

Karmienie na brzuchu jest idealnym wyborem po porodzie! Zwłaszcza jeśli masz szwy. Obróć się na bok, wyciągnij jedno ramię w górę i pozwól dziecku przyssać się do poziomo leżącej piersi. Karmienie piersią w pozycji leżącej zapewni prawidłowe ssanie noworodka, a przy tym wygodę dla mamy.

Pozycja na leżąco może wyglądać też tak, że Ty leżysz na wznak, a maluch leży na Twoim brzuchu. Tę pozycję warto wykorzystywać na początku przygody z karmieniem, gdy przychodzi nawał i mleko wypływa z piersi szybciej, niż noworodek jest w stanie połykać. Kiedy leżysz, działasz nieco wbrew grawitacji, więc mleko nie wypływa tak intensywnie.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Sposoby karmienia piersią – pozycja spod pachy

Jest jeszcze jedna pozycja dla karmienia piersią – chwyt spod pachy. Przytrzymaj dziecko pod jednym ramieniem w pozycji, w której jego tułów i nóżki wystają za Twoimi plecami, a główka jest zlokalizowana przy Twojej piersi. Pozycja spod pachy pozwala oszczędzić Ci ramiona i często jest wykorzystywana do jednoczesnego karmienia bliźniąt.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Karmienie piersią – pozycje rzadziej stosowane

Istnieją też inne techniki karmienia piersią, które sprawdzają się ze względu na to, że pomagają rozwiązać specyficzne problemy z karmieniem.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Karmienie niemowlaka – metoda „brzuszek do brzuszka”

Siadasz wygodnie, dziecko kładziesz sobie na kolanach tak, aby dotykało brzuszkiem Twojego brzucha. Główkę podpierasz swoim przedramieniem lub na przykład poduszką. To dobra pozycja na karmienie piersią po porodzie, zwłaszcza po cesarskim cięciu. Będzie łatwiejsza do przybrania niż pozycja leżąca w sytuacji, gdy będziesz sama z dzieckiem (po pozycji leżącej ktoś musi Ci podać dziecko).

Technika karmienia piersią – pozycja krzyżowa

Układasz maluszka tak jak w klasycznej pozycji, jednak przytrzymujesz go ręką przeciwległą do piersi, z której aktualnie karmisz. Tę pozycję poleca się do karmienia wcześniaków, dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym oraz maluchów, które zachowują się dość chaotycznie podczas przystawiania do piersi.

Niemowlę – karmienie z uchwytem koala

Uchwyt koala wygląda w taki sposób, że dziecko siedzi okrakiem na Twoim udzie i ssie pierś, z którą znajduje się "twarzą w twarz". Prawidłowe przystawianie dziecka sprawia, że w ten sposób można karmić nawet noworodka, jednak najbardziej sprawdza się ona w przypadku karmienia niemowląt, które potrafią samodzielnie siedzieć.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Aby karmienie piersią przebiegało bez zakłóceń niezależnie od pozycji, warto, byś przed przystawieniem dziecka zadbała o higienę jego pupy. Nie tylko należy zmienić pieluszkę, ale także przetrzeć pupę chusteczkami nawilżanymi dla dzieci i niemowląt. Aby uniknąć podrażnień, zastosuj krem dla niemowląt (np. Ochronny krem kojący przeciwko odparzeniom NIVEA BABY) lub, jak to robiły nasze mamy, użyj pudru, ale w nowoczesnej odsłonie. Nie syp go bezpośrednio na skórę, tylko na wacik, a po delikatnym otrzepaniu z jego nadmiaru nanieś go na skórę.


Bezbolesne ssanie piersi. Jak przygotować sutki do karmienia piersią?

W czasie ciąży sutki powiększają się, brązowieją, mogą też produkować żółtą wydzielinę – wszystko to jest zupełnie naturalne. Możesz przygotowywać sutki do karmienia piersią poprzez używanie kosmetyków nawilżających, których później będzie używał maluszek, na przykład Ochronnej oliwki pielęgnacyjnej NIVEA BABY.

Podczas karmienia piersią sutki damskie są narażone na ból i mikrourazy, dlatego tak ważna jest wiedza, jak przystawiać dziecko do karmienia. Prawidłowo przystawione dziecko nie powinno boleśnie ssać, poza początkowym okresem karmienia, kiedy sutki kobiece przyzwyczajają się do ssania przez maluszka.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Jak przygotować płaskie brodawki do karmienia?

Płaska brodawka to taka, która nie wystaje ponad brązową otoczkę piersi. Dziecko ma trudność z jej uchwyceniem. Na szczęście możesz sobie z tym poradzić. Ważne jest odpowiednie przystawianie dziecka do karmienia – najlepiej sprawdzi się pozycja spod pachy. Ponadto przed karmieniem powinnaś spróbować stymulować brodawkę dotykiem bądź laktatorem. I najważniejsze – nie zniechęcaj się! Ponawiane próby na pewno zakończą się sukcesem. Możesz także używać silikonowych nakładek na brodawki, które ułatwiają karmienie gdy dziecko ma problemy ze złapaniem sutka.

Wklęsłe sutki a karmienie

Właścicielki wklęsłych sutków także mogą karmić piersią! Wymaga to nieco więcej przygotowań, ale zostanie nagrodzone radością z karmienia. Wklęsłe sutki, podobnie jak płaskie, należy przed przystawieniem dziecka pobudzić dotykiem lub laktatorem. To może jednak nie wystarczyć. Czasem pomocne jest użycie kapturków, które mają kształt brodawek. Między karmieniami możesz nosić specjalne wkładki korekcyjne, które pomagają uwypuklić brodawkę, i chronią ją przed dotykiem bielizny.


Jak prawidłowo przystawić dziecko do karmienia piersią?


Właściwe przystawianie do piersi stymuluje prawidłowe ssanie, a co za tym idzie, dobry przyrost masy dziecka. Jak przystawić dziecko do karmienia?

  • Na początek musisz wybrać pozycję – najlepiej tę, z którą czujesz się najpewniej i najwygodniej.
  • Nosek maluszka powinien znajdować się na wysokości brodawki.
  • Wolną ręką uchwyć pierś, z której zamierzasz karmić. Nie łap za samą brodawkę – o wiele lepiej sprawdza się uchwyt całej piersi dłonią ułożoną w literę C (kciuk układasz na górze piersi, pozostałe palce od dołu, równolegle do kciuka).
  • Czas na samo przystawianie dziecka do piersi. Dotknij sutkiem obszar między nosem a ustami dziecka. W ten sposób pobudzisz u niego odruch szukania piersi.
  • Poczekaj, aż noworodek otworzy szeroko usta. Kiedy to zrobi, włóż do nich brodawkę. Nie próbuj wciskać samego sutka do lekko rozchylonych ust maluszka. Aby przystawianie noworodka do karmienia było skuteczne, maluch musi uchwycić całą brodawkę.
  • Prawidłowe karmienie piersią noworodka poznasz też po tym, że jego usta wokół brodawki są wywinięte na zewnątrz.

Co ile karmić noworodka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często karmić noworodka piersią. Uznaje się, że najmłodsze dzieci powinny jeść do 3 godziny i niektóre z nich domagają się pokarmu dokładnie z taką częstotliwością. Twój noworodek je co godzinę? To również dopuszczalne. Pamiętaj, że karmienie piersią zaspokaja nie tylko głód dziecka, ale także pragnienie, poczucie bliskości, poczucie bezpieczeństwa. Dlatego zarówno pediatrzy, jak i Światowa Organizacja Zdrowia, zalecają karmić piersią tak często, jak potrzebuje tego dziecko (jest to tzw. karmienie na żądanie). To oznacza także karmienie w czasie spacerów (w ciepłe dni nie powinno być to kłopotem). Koniecznie jednak zabezpiecz wówczas maluszka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, używając Ochronnego mleczka na słonce NIVEA BABY.

Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

To, jak często je noworodek, zależy niekiedy także od nasilenia laktacji oraz efektywności ssania. Martwisz się, że masz mało pokarmu? Na początku to dosyć typowe. Jeśli będziesz pozwalać dziecku ssać tak często, jak ono tego chce, szybciej rozkręcisz laktację do odpowiedniego poziomu.

Co ile karmić noworodka piersią, jeśli sam nie domaga się pokarmu? Dzieci krótko po narodzinach bywają ospałe i mało aktywne, więc nie zawsze budzą się dostatecznie często na karmienie. W pierwszym miesiącu życia powinnaś sama pilnować czasu na karmienie i w razie potrzeby budzić maluszka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Twój noworodek mało je i ciągle śpi? Sprawdź, co może to oznaczać!.

Pamiętaj też, że dziecko karmione piersią zwykle domaga się pokarmu częściej niż maluch karmiony mlekiem modyfikowanym.

Karmienie na żądanie – do kiedy?

Odpowiedź na pytanie, do kiedy karmić na żądanie, na szczęście jest już jednoznaczna. Karmienie piersią na żądanie powinno odbywać się przynajmniej do 6. miesiąca życia malucha, czyli w czasie, gdy dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem. Wyłączne karmienie niemowlaka piersią warto jednak kontynuować dłużej, bo dziecko na początku rozszerzania diety jeszcze nie zaspokaja głodu stałymi pokarmami – ono dopiero uczy się smaków, gryzienia, żucia.

Co ile karmić niemowlę, które już skutecznie je stałe posiłki? W eksperckich wytycznych znajdziemy informacje, że mleko powinno być podstawą diety malucha do końca pierwszego roku życia, więc mimo, że dziecko zjada 2-4 stałe posiłki, to powinno być wówczas karmione również mlekiem tak często, jak tego potrzebuje.


Jak długo dziecko powinno ssać pierś?

Pytanie o to, jak długo karmić noworodka, to pytanie o długość pojedynczego posiłku malucha. Ile powinno trwać karmienie noworodka? Zwykle mówi się o 20 minutach, czyli po 10 minut na każdą pierś (nie wliczając czasu przerwy na odbicie). Na początku warto kontrolować ten czas z zegarkiem, później nauczysz się już kontrolować to intuicyjnie. Po kilku miesiącach to, ile minut powinno ssać pierś niemowlę, przestanie mieć tak duże znaczenie. Nawet jeśli Ci się wydaje, że np. karmienie 3-miesięcznego dziecka powinno trwać dłużej, nie musisz się o nic martwić, jeśli brzdąc odpowiednio przybiera na wadze.

Pamiętaj, że karmienia wieczorne zazwyczaj są dłuższe niż dzienne, zatem warto się do nich dobrze przygotować. Najlepiej wykąp maluszka z użyciem specjalnie dobranych kosmetyków dla niemowląt. Tych samych kosmetyków możesz użyć do kąpieli również Ty. Następnie powinnaś znaleźć sobie wygodną pozycję, w pobliżu postawić coś do jedzenia i picia i oddać się karmieniu maleństwa, np. czytając książkę czy oglądając film.

A ile czasu karmić piersią w nocy? Jeśli dziecko ma już więcej niż miesiąc, nie musisz tego tak skrupulatnie pilnować. Zdarza Ci się usnąć ponownie z dzieckiem przy piersi? To nic złego!


Jak długo karmić dziecko piersią?

To pytanie dotyczy wieku, do którego należy – albo raczej warto – karmić dziecko mlekiem mamy. O tym, jak karmić niemowlę i jak często podawać mu pierś, powinni zdecydować mama i maleństwo. Pokarm naturalny zawsze jest wartościowy i nie ma zaleceń do jego eliminacji. WHO zaleca, by karmienie trwało 2 lata, natomiast Komitet Żywienia ESPGHAN i Polskie Towarzystwo Żywienia Dzieci zalecają, by karmienie piersią było kontynuowane tak długo, jak mama i jej dziecko czują się z tym komfortowo.

Podsumujmy: ile powinno trwać karmienie piersią? Najlepsza odpowiedź brzmi: tak długo, jak chce tego dziecko, ale też mama. Nigdy nie należy ulegać w tym względzie wpływom z zewnątrz. Słyszysz od bliskich, że karmienie dziecka "w jego wieku" to przesada? Nie słuchaj ich! Jeśli tylko masz pokarm, czujesz, że dziecko przy piersi jest szczęśliwe i Ty sama też masz się z tym dobrze, kontynuuj karmienie!


Jak karmić piersią noworodka? Przydatne wskazówki

Możesz sprawić, że karmienie dziecka piersią nie będzie drogą przez mękę. Jednym ze sposobów na sukces od samego początku jest znalezienie dobrego miejsca na karmienia. Powinnaś zawsze mieć oparcie dla pleców i głowy, najlepiej także dla łokci. Jedno karmienie w niewygodnej pozycji nie wyrządzi Ci krzywdy, ale młoda mama karmi przecież kilkanaście razy na dobę przez wiele tygodni!

Jak karmić dziecko piersią jeszcze wygodniej? Pomagaj sobie specjalną poduszką-rogalem! Dzięki niej nie musisz utrzymywać ciężaru dziecka na własnych rękach.

Staraj się zawsze karmić z obu piersi. Dzięki temu unikniesz przepełnienia którejś z nich i bólu. Poza tym zmiana piersi w trakcie karmienia sprzyja pamiętaniu o tym, by zrobić przerwę na odbicie! Oczywiście karmienie noworodka piersią nie zawsze musi odbywać się po równo z obu piersi, chodzi raczej o to, by nie pomijać zupełnie jednej z nich.

Jak karmić niemowlaka i nie czuć się uciemiężoną? Miej w pobliżu butelkę wody, przekąskę, telefon i wszystkie inne rzeczy, jakich możesz potrzebować podczas karmienia. Spędzaj ten czas po prostu przyjemnie. Kiedy dziecko podrośnie, nie będziesz miała już tylu okazji na czytanie czy oglądanie seriali, co właśnie teraz.

Nie oszczędzaj na biustonoszu. Istnieją całe linie stylowych ubrań dostosowanych do karmienia piersią, ale najważniejszym elementem jest dobrze dopasowany biustonosz. Kup też kilka wkładek do zapobiegania przeciekom. Niektóre mamy uważają, że koszulki do karmienia na ramiączkach to coś, co koniecznie trzeba mieć do karmienia w nocy.

Pij dużo płynów. Pij co najmniej 10 szklanek wody dziennie. W końcu produkujesz cały płyn, który konsumuje Twoje dziecko, więc musisz zaopatrywać się w odpowiednią ilość wody.

Kup laktator do ściągania mleka. Karmienie piersią nie oznacza, że Ty musisz być jedyną osobą karmiącą. Ściągnięcie mleka pozwoli Twojemu partnerowi wstawać na karmienie o 2 w nocy, podczas gdy Ty możesz zyskać trochę nieprzerwanego snu – jest to więc warte wysiłku!


Niepowodzenia przy karmieniu piersią


Problemów z karmieniem może być mnóstwo, ale większość z nich możesz rozwiązać. Spójrz na przykłady.

  • Dziecko za płytko chwyta brodawkę? Nie pozwól mu ssać w ten sposób. Odstaw je, wsuwając mu do ust mały palec i przystaw je ponownie. Powtarzaj tak długo, aż dziecku uda się chwycić całą brodawkę.
  • Słyszysz cmokanie podczas karmienia piersią? Przyczyną może być złe przystawienie dziecka, za słaby lub za mocny wypływ mleka. Spróbuj innej pozycji i oczywiście przyjrzyj się temu, jak ssie dziecko.
  • Dziecko głodne po karmieniu piersią? Ponownie winna będzie technika. Może być też tak, że... to tylko Twoja interpretacja, bo brzdąc domaga się piersi co godzinę. Nie jest to oznaka głodu po karmieniu – maluch po prostu potrzebuje tak często napełniać swój maleńki żołądek!
  • Maluszek nie umie ssać? Nie musisz się dowiadywać, jak nauczyć noworodka ssać pierś, bo ono ma to wpisane w naturę. Musisz tylko odpowiednio dziecko nakierować. Unikaj podawania dziecku smoczka, bo to zaspokaja jego potrzebę ssania, więc w porze karmienia maluch może być przez to za mało aktywny. Podczas przystawiania masuj wargi dziecka i mów do niego "aaaa". To sprawi, że brzdąc otworzy szeroko usta. Jeśli usta dziecka podczas ssania nie są wywinięte na zewnątrz, pociągnij lekko w dół jego bródkę i jeszcze mocniej przyciśnij je do piersi.
Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia

Nie zapominaj o swoim poczuciu humoru. Kiedy w połowie zakupów w sklepie spożywczym odkryjesz na ramieniu szmatkę zaplamioną mlekiem ulanym po odbiciu lub tryśniesz na kogoś obok siebie mlekiem, kiedy Twój maluch puści pierś na krótką przerwę, miejmy nadzieję, że będziesz potrafiła się z tego śmiać. Jak w przypadku wielu aspektów rodzicielstwa, karmienie piersią jest trudne, ale również niezwykłe i zabawne. Powodzenia!