Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

O zęby warto dbać od samego początku życia. Najpierw sprowadza się to do oczyszczania jamy ustnej dziecka (dziąseł), następnie dochodzi mycie zębów u niemowlaka. Warto się do tego przygotować, by w przyszłości uchronić dziecko przed problemem próchnicy. Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Najpierw higiena jamy ustnej

Co to znaczy, że o zęby należy dbać od samego początku? To znaczy, że dbamy o nie... jeszcze zanim się pojawią! Oczyszczanie jamy ustnej malucha pomaga uchronić go przed pleśniawkami, które w późniejszym czasie mogłyby przyczynić się do próchnicy. Poza tym dobrze jest już na wczesnym etapie rozwoju przyzwyczajać malucha, że mycie jamy ustnej powinno być codzienną rutyną. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak nauczyć dziecko myć zęby, to właśnie uzyskałaś odpowiedź!

Etap pielęgnacji dziąseł przed pojawieniem się pierwszych ząbków omówiliśmy w artykule:  Jak dbać o dziąsła niemowlaka?, zajrzyj tam aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Ząbki u niemowlaka. Zdrowe dzięki diecie mamy?

Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

Czy wiesz, że tak naprawdę wszystko zaczyna się jeszcze w brzuchu mamy? Jeśli w ciąży stosujesz odpowiednią dietę i dostarczasz dziecku odpowiednio dużo białka, wapnia, fosforu czy witaminy D, przyszła dba o kości i zęby maluszka jeszcze przed jego urodzeniem. Podobnie jest wtedy, gdy dziecko już przyjdzie na świat – mamy podczas karmienia piersią powinny jeść dużo nabiału, ryb i produktów pełnoziarnistych, by wraz z pokarmem dostarczać dziecku niezbędnych witamin. Więcej na temat diety w ciąży i odżywianiu się przy karmieniu piersią przeczytasz w artykułach Dieta w ciąży. Co powinna jeść przyszła mama oraz Co jeść po porodzie? Dieta karmiącej mamy.

Jak myć pierwsze zęby u niemowlaka?

Od kiedy myć zęby niemowlakowi? Moment pojawienia się choćby jednego zęba, to czas na zmianę gazika nasączonego solą fizjologiczną na szczoteczkę z prawdziwego zdarzenia. Bo choć pierwsze ząbki u niemowlaka i pierwsze zęby stałe dzieli kilka lat, to, jednak kiedy pierwsze zęby u niemowlaka są zaniedbane, stan zębów stałych zwykle też jest gorszy.

Na początek możesz poszukać gumowej lub silikonowej szczoteczki nakładanej na palec z drobnymi wypustkami z tego samego materiału. Będzie Ci nią o wiele łatwiej dotrzeć do malutkich ząbków oraz wyczuć, z jakim naciskiem je myć. Najlepiej od razu przyjąć częstotliwość mycia 2 razy dziennie.

Jak dbać o pierwsze ząbki? Jeśli pojawiły się nieco później niż przeciętnie, czyli wtedy, gdy dziecko ma już rozszerzaną dietę, powinnaś dbać o to, by zęby malucha nie miały zbyt częstego kontaktu z cukrem. Do końca pierwszego roku życia dziecko nie powinno w ogóle spożywać różnych rodzajów cukru. Nie mówimy tu o cukrach naturalnie występujących w produktach, choć te również nie powinny pojawiać się w diecie bez ograniczeń. Słodkie soki owocowe, chrupki i przekąski dosładzane naturalnymi sokami - jeśli w diecie Twojego dziecka jest tego dużo, jego ząbkom może grozić próchnica - nawet, jeśli nie je przy tym typowych słodyczy.

Do diety powinnaś podchodzić w ten sposób nie tylko z dbałości o pierwsze zęby u dziecka. Na każdym kolejnym etapie rozwoju wskazany jest umiar w podawaniu maluchom cukru.

Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

Jak dbać o zęby niemowlaka? Mycie zębów

Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

Dziecko ma już po kilka zębów górnych i dolnych, możesz więc śmiało zacząć traktować je jak swoje zęby. Co to znaczy? Że maluchowi przyda się już szczoteczka ze zwykłym włosiem - oczywiście z odpowiednio miękkim i z odpowiednio niedużą główką. Zęby należy myć dwa razy dziennie i zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (np. dziecko zjadło coś wyjątkowo klejącego i jego ząbki są wyraźnie brudne). Choć mycie zębów dla dzieci należy traktować bardzo poważnie, to trzeba przy tym zachować nieco poczucia humoru, by samo mycie miało charakter zabawy.

Szczoteczka może być kolorowa (np. z ulubioną postacią z bajki), zapewniać maluszkowi miłe skojarzenia i mieć bardzo delikatne włosie. Maluch z pewnością zacznie od jej gryzienia, ale z czasem się do nie przyzwyczai.

Mycie zębów niemowlaka – jaka pasta?

Jakie pasty do zębów dla dzieci wybierać? Czym myć zęby rocznemu dziecku? Na początku kupuj specjalną dla dzieci pastę bez fluoru lub z mniejszą jego zawartością. Nieco później, gdy dziecko ma 1,5 roku-2 latka, możemy stosować pastę z fluorem, ale z mniejszą jego zawartością niż w paście dla dorosłych (odpowiedni poziom to 1000 ppm). Pamiętajmy jednak, by podczas mycia zębów zawsze mieć dziecko na oku i nie pozwolić mu na połykanie pasty (by nie kusić losu, lepiej wybierać te bezsmakowe). Zanim jednak maluchy same chwycą za szczoteczkę, mycie zębów dzieci pozostaje w gestii rodziców.

Jaką ilość pasty nakładać? Na szczęście główka szczoteczki dla dzieci jest mała, więc nie da się tu bardzo przesadzić z ilością. Zwykle mówi się, by nałożyć "niewielką ilość pasty", co w praktyce oznacza nie więcej, niż wynosi średnica ziarna grochu. Naprawdę nie warto używać za dużo pasty. Nadmiar pasty obniża skuteczność mycia i wytwarza za dużo piany, co może drażnić dziecko i skłaniać je do połykania pasty. Pamiętaj też, by podczas mycia nie dociskać szczoteczki zbyt mocno.

Jak myć zęby niemowlakowi? Nie musisz szorować ich tak długo, jak swoich, poza tym maluch pewnie nie będzie miał aż tyle cierpliwości. W miarę możliwości zachęcaj go do mycia na siedząco, wówczas pasta nie będzie spływać dziecku do gardła. A jak myć zęby rocznemu dziecku? Z pewnością będziesz musiała wykazać się większą pomysłowością w przekonywaniu malucha do mycia, bo na tym etapie będzie już przekornie uciekał przed myciem swoich zębów mlecznych! Postaraj się nie złościć i nie tłumacz dziecku setny raz tego, jak ważne jest utrzymywanie zdrowia jamy ustnej. Do małych dzieci niespecjalnie przemawiają takie argumenty. Spróbuj wprowadzić element zabawy, by nie kreować w głowie dziecka od samego początku wizerunku higieny jamy ustnej jako "przykrego obowiązku". Aby mycie zębów u dzieci nie było codzienną udręką, trzeba podejść do niego sposobem!

Jak dbać o zęby niemowlaka? Pilnuj skuteczności mycia

Pamiętaj też, że mycie zębów niemowlaka zawsze musi odbywać się pod Twoim nadzorem. Na początku chodzi o bezpieczeństwo dziecka, później także o kontrolę, czy mycie jest skuteczne. Dzieci potrafią przecież wymyślać dziesiątki sposobów na to, by nie umyć zębów! O higienę jamy ustnej dziecka rodzice powinni dbać aż do 7. roku życia! Nie chodzi oczywiście o ciągłe mycie zębów za dziecko, tylko o kontrolowanie, jak długo i jak skutecznie maluch sam myje swoje ząbki, aby poprawny sposób wszedł mu w nawyk.

Jak uniknąć próchnicy u dziecka?

Myślisz, że u małego dziecka, które je jeszcze niewiele, nie może dojść do próchnicy? Nic bardziej mylnego! Do rozwoju próchnicy wbrew pozorom wcale nie potrzeba tak wiele, o czym niech świadczy próchnica butelkowa. Jest to próchnica, która dotyka dzieci karmione butelką, najczęściej te, które karmione są w ten sposób za długo. Konsystencja pokarmów z butelki, a więc mleka modyfikowanego i różnych kaszek, sprzyja oblepianiu zębów i dokarmianiu złych bakterii w jamie ustnej. Jeśli dodatkowo pokarm z butelki jest dosładzany... To może skończyć się bardzo źle. Próchnica butelkowa rozwija się także dlatego, że pokarm z butelki często bywa spożywany przez dzieci w nocy. Po takim nocnym posiłku raczej żaden z rodziców nie dba już o ponowne umycie zębów maluchowi...

Próchnica u dziecka – jak się przed nią ochronić? By uniknąć próchnicy należy zrozumieć, że jest to choroba bakteryjna osłabiająca ząbki i powodująca ubytki. Jest ona niebezpieczna zwłaszcza dla maluchów (próchnica niemowlęca), ponieważ ich zęby mleczne są słabiej utwardzone, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia. Bakterie mają dobre warunki do rozwoju próchnicy w szczególności po zjedzeniu przez dziecko słodyczy (batoników, ale także soków czy jogurtów), ponieważ cukier rozkłada się na agresywne kwasy zmiękczające szkliwo. Próchnica u niemowlaka może być także wynikiem utartych dań czy przecierów, które zbyt długo pozostają na zębach.

Co robić, gdy spotyka nas próchnica u dziecka, jak zapobiegać jej rozprzestrzenianiu się? Maluchowi pomogą: odpowiednia dieta bez cukrów, obowiązkowe mycie ząbków co wieczór i niepodawanie po tym jedzenia, a także niezasypianie ze smoczkiem butelki w ustach. Zawsze lepiej jest dbać o zęby zawczasu, od początku życia dziecka, niż później leczyć małe ząbki!

Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

Dziecko u dentysty. Kiedy pierwszy raz?

Jak myć zęby niemowlakowi i kiedy pójść do dentysty?

Przychodzi taki moment, że rodzic zadaje sobie pytanie - kiedy powinno pójść się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty? Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem może przypaść w wieku 6 miesięcy, ale równie dobre dopiero po skończeniu przez dziecko roczku. Wszystko zależy nie od wieku, ale od tempa wyrzynania się zębów dziecka. Przykład? Gdy maluszek będzie miał wykształcone już 4 pierwsze mleczaki, dentysta będzie mógł ocenić ich stan. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli ząbki nie będą wzbudzać niepokoju, kontrolna wizyta u stomatologa jest obowiązkowym punktem w prawidłowym rozwoju brzdąca – wszystko to po, by mógł pięknie się uśmiechać!

Dziecko idzie do dentysty po raz pierwszy? Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by oswoić strach dziecka. Wybierz stomatologa, który ma doświadczenie w pracy z maluchami. Również sam gabinet powinien wyglądać przyjaźnie. Dobrze, jeśli w ramach pierwszej wizyty dziecko pojawia się u dentysty jako "osoba towarzysząca". Chodzi o to, byś to Ty poszła na wizytę kontrolną (ale nie na leczenie!), a dziecko mogło zobaczyć, o co chodzi w wizycie u stomatologa.

Lekarz powinien zobaczyć Twoje dziecko wtedy, gdy jego ząbki są zdrowe. Jeśli będziesz czekać na pojawienie się próchnicy, dentysta dla małego dziecka może już zawsze kojarzyć się tylko z bólem, skoro doświadczyło go już na pierwszej wizycie.

Kiedy kolejne wizyty kontrolne?

Wszystko zależy od tego, jak mają się zęby niemowlaka czy starszego malucha. Jako że żeby mleczne są słabiej zmineralizowane niż stałe, warto je sprawdzać nie rzadziej niż co pół roku. Jeśli dentystę coś zaniepokoi, być może zaleci, byście pojawili się ponownie w gabinecie za 3 miesiące.

Zęby niemowlaka są bardzo ważne! Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak dbać o higienę jamy ustnej swojego malucha. Tymczasem zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą produktów dla dzieci i niemowląt NIVEA BABY, m.in. kremów dla niemowląt oraz chusteczek nawilżanych.