Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Kobiety, które starają się o dziecko, bardzo często ze zniecierpliwieniem wypatrują pierwszych oznak ciąży – wykonują kolejne testy ciążowe czy rezerwują wizytę u lekarza. Kiedy iść do ginekologa aby stwierdził ciążę? W którym tygodniu można potwierdzić ciążę? Odpowiadamy.

Rozpoznawanie ciąży

Najczęściej pierwszym sygnałem, który świadczy o możliwości zajścia w ciążę, jest brak miesiączki. Niestety, bywa on mylący, ponieważ opóźniona menstruacja może mieć wiele przyczyn. Najlepiej skorzystać z innych metod potwierdzania ciąży, czyli wykonać test ciążowy, a dopiero potem umówić się na wizytę u ginekologa.


Test ciążowy – kiedy zrobić?

Wykonanie testu ciążowego jest najprostszym sposobem potwierdzenia ciąży. Testy są dostępne w każdej aptece, a większość z nich daje bardzo wiarygodne wyniki. Test ciążowy do samodzielnego przeprowadzenia badania w domu wykrywa hormon hCG w moczu. Hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest produkowany w ciąży przez zarodek, a następnie przez łożysko, dlatego jego obecność w moczu jest pierwszą oznaką zapłodnienia. Hormon hCG pojawia się w organizmie kobiety niemal od razu po zapłodnieniu – da się go wykryć już dwa dni po tym, jak plemnik zapłodni komórkę jajową.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Kiedy się robi test ciążowy? Mimo, że hCG wzrasta szybko zaraz po zapłodnieniu, testu ciążowego nie należy wykonywać zaraz po stosunku. Obecność hormonu hCG może zostać wykryta 8-10 dni od stosunku, ponieważ moment zapłodnienia może przypaść nawet po 3 dniach od zbliżenia. Kolejnych kilka dni potrzebnych jest na to, by stężenie hCG wzrosło do poziomu wykrywalnego dla testu ciążowego.

Przy pomocy testu ciążowego można z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić ciążę już w pierwszym jej miesiącu. Nie należy jednak spieszyć się z jego wykonywaniem – przed upływem wspomnianego terminu raczej będzie dawał on negatywny wynik.


Kiedy ginekolog stwierdzi ciążę?

Badanie krwi a ciąża

Test z krwi na ciążę to pierwsza dająca stuprocentową pewność metoda potwierdzenia ciąży. Pierwsza, ponieważ test ciążowy, który wykonałaś najpierw, nigdy nie daje całkowitej pewności. Tzw. ciąża z krwi to badanie wykrywające dokładnie ten sam hormon hGC, co test ciążowy. Badanie ciąży z krwi pozwala nie tylko stwierdzić obecność gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety, ale także to, ile dokładnie jej jest. Dla porównania, u kobiety niebędącej w ciąży hCG występuje w stężeniu ok. 5 mIU/ml, podczas gdy w 6. tygodniu ciąży jest jej już 56500 mIU/ml.

Badanie krwi na ciążę może zalecić Ci także lekarz, by ocenić, czy jego ilość mieści się w normach określonych dla danego tygodnia ciąży. Zbyt mała może oznaczać, że komórka jajowa nie zagnieździła się w macicy, natomiast za duża, że komórka jest nieprawidłowo zapłodniona.

Jeśli na teście ciążowym ujrzałaś upragnione dwie kreski, powinnaś umówić się do lekarza. Kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę? Na takie badanie najlepiej zgłosić się możliwie najszybciej, a z całą pewnością nie później niż w 10. tygodniu ciąży.

Czy ginekolog może wykryć wczesną ciążę bez USG?

Zanim jednak wyniki będą dostępne, lekarz z pewnością przeprowadzi badanie palpacyjne. Jak ginekolog wyczuwa ciążę? O fakcie zapłodnienia mogą świadczyć takie symptomy jak rozpulchnienie pochwy spowodowane działaniem progesteronu, a także charakterystyczny wygląd szyjki macicy.

Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży?

Szyjka macicy to dla lekarza dobry wyznacznik, czy kobieta jest w ciąży. Badanie szyjki macicy w ciąży polega na ocenie jej długości i twardości. Długość szyjki macicy w ciąży wynosi 3-5 cm w pierwszym trymestrze, jest przy tym twarda i szczelnie zamknięta przez chroniący rozwijające się dziecko czop śluzowy. Taki obraz szyjki nie pozostawia wątpliwości co do tego, że będziesz mieć dziecko.

USG 4 tydzień ciąży – czy wykryje ciążę?

Kiedy USG dopochwowe wykryje ciążę? Najczęściej jest to możliwe około 4. tygodnia ciąży, czyli wtedy, gdy pęcherzyk żółciowy jest już widoczny w jamie macicy. W którym tygodniu pojawia się zarodek? Jeżeli zgłosisz się do ginekologa około 6. tygodnia, może on zauważyć zagnieżdżony już zarodek, a około 7. tygodnia – bicie serca płodu. Nie jest to jednak moment, w którym poznasz płeć dziecka. Kiedy zatem dowiesz się, czy będziesz miała córkę czy syna? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Pierwsze USG w ciąży

Jak widzisz, pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży wcale nie musi dać Ci jeszcze stuprocentowej pewności, czy jesteś w ciąży. Pierwsze tygodnie ciąży nie dają się jeszcze zaobserwować na USG. Jeśli więc liczysz na badanie USG potwierdzające ciążę, a pierwszą wizytę chcesz zakończyć bez żadnych wątpliwości co do stanu, w którym jesteś, nie umawiaj się na nią przed 5.-6. tygodniem ciąży. Wprawdzie dostrzeżenie ciąży zwykle możliwe jest już w okolicach czwartego tygodnia ciąży, ale im starsza ciąża, tym jest to pewniejsze. USG wczesnej ciąży jest badaniem transwaginalnym. Wielkość zarodka w 6. tygodniu to zaledwie 2-4 mm! Jednak gdybyś powtarzała badanie USG co tydzień, za każdym razem widziałabyś istotne zmiany. Zarodek w 7.tygodniu ciąży mierzy od 7 do 12 mm, a dziecko w 8. tygodniu ciąży już 12-18 mm!

5. tydzień ciąży – co się dzieje i na jakiej podstawie rozpoznaje się ciążę?

USG w 5. tygodniu ukazuje lekarzowi pęcherzyk żółtkowy. Jak wygląda pęcherzyk ciążowy w 5. tygodniu ciąży? Na USG ma postać ciemnej, okrągłej plamki na środku jamy macicy. O tym, że pierwsza wizyta u ginekologa nie powinna odbywać się zbyt szybko, niech świadczy fakt, z jaką prędkością powiększa się pęcherzyk. Na koniec 5. tygodnia będzie on miał średnicę 5 mm, natomiast już 6 dni później – 11 mm! Po 5. tygodniu będzie więc o wiele łatwiej go zaobserwować.

Jeśli zgłosiłaś się do swojej ginekolog lub ginekologa w pierwszych tygodniach ciąży, gdy badanie USG nie mogło jeszcze wykryć pęcherzyka, lekarz najpewniej zaleci pierwsze USG w ciąży podczas kolejnej wizyty, czyli za ok. 4 tygodnie. Na pewno odbędzie się ono przed 10 tygodniem ciąży (10 tydzień ciąży jest ważną cezurą dla spraw urzędowych – stwierdzenie ciąży do 10. tygodnia pozwala ubiegać się o pewne świadczenia z tytułu urodzenia dziecka). To badanie umożliwi ostateczne potwierdzenie obecności zarodka w macicy.


Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Zastanawiasz się, kiedy można stwierdzić ciążę mnogą? Pewność możesz uzyskać również podczas badania USG – w przypadku ciąży bliźniaczej ginekolog dostrzeże nie jeden, a dwa zarodki.

Pierwsze USG w ciąży – jak wygląda?


Wiesz już, że pierwsze USG w ciąży jest badaniem przezpochowym. Stwierdzenie ciąży to oczywisty cel tego badania, ale co jeszcze jest sprawdzane w jego trakcie?

  • Czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana (w jamie macicy),
  • czy bije serce płodu (czyli czy ciąża jest żywa),
  • ile zarodków obejmuje ciąża (a więc czy jest to ciąża pojedyncza, czy mnoga),
  • czy ciąża rozwija się prawidłowo (czy wygląda tak, jak podają normy dla danego tygodnia),
  • jaki jest stan owodni i kosmówki.

W którym jestem tygodniu ciąży?

No dobrze, ale skąd właściwie masz wiedzieć, czy to już czwarty tydzień ciąży, czy może raczej już szósty? Jak liczy się tygodnie ciąży? Możesz to obliczyć w prosty sposób. Punktem wyjścia jest zawsze data ostatniej miesiączki. Liczyć zaczynasz od pierwszego dnia krwawienia. Co ciekawe, w taki sam sposób obliczeń dokonuje ginekolog. Dlaczego? Ponieważ nigdy nie można wskazać precyzyjnie, kiedy doszło do zapłodnienia. Wprawdzie niektóre pary planują ciążę pod ścisłą kontrolą lekarza i wiedzą, w który dzień przypada u kobiety owulacja, jednak i tak nie mogą stwierdzić, czy zapłodnienie miało miejsce dokładnie w tym dniu czy może dwa dni później. Stąd początek ciąży to zawsze pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesięcznego. W związku z tym 4. tydzień ciąży od zapłodnienia to tak naprawdę już 6. tydzień ciąży.

Oczywiście określenie wieku ciąży u lekarza jest wspierane dodatkowymi metodami. Do 10. tygodnia służy do tego pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, natomiast do 11. tygodnia ciąży na USG mierzy się już kość udową, móżdżek (poprzeczny wymiar) lub główkę (wymiar dwuciemieniowy).

Podczas pierwszego badania USG można także określić termin porodu. Lekarz oblicza go na podstawie wspomnianych wielkości: obwodu głowy i brzucha dziecka oraz długości kości udowej. Na każdy tydzień ciąży przypadają bowiem określone normy, które wskazują na wiek ciąży. Jak natomiast obliczyć termin porodu bez badania ginekologicznego? Wystarczy od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki odjąć 3 miesiące, następnie dodać rok i 7 dni. Otrzymany wynik to przewidywany termin porodu.


Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

W czasie ciąży pamiętaj o tym, że Twoje ciało wymaga odpowiedniej pielęgnacji przed porodem. Bardzo istotna jest dieta jak i umiarkowana aktywność fizyczna. Jak ćwiczyć w czasie ciąży? Cenne wskazówki znajdziesz w tym artykule Ćwiczenia w ciąży. Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?, o diecie piszemy natomiast w artykule Dieta w ciąży - co powinna jeść przyszła mama?

Kiedy do ginekologa w ciąży? Kolejne wizyty

Wiesz już, kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę, ale co dalej? Jak często będziesz odwiedzać swojego lekarza i jak często będzie on wykonywał USG w ciąży? Zwyczajowo lekarze zapraszają na kolejne wizyty co 4 tygodnie, choć niektórzy zalecają wizyty częstsze, co 3 tygodnie. Po 30. tygodniu ciąży częstotliwość wizyt wzrasta – odtąd (ewentualnie nieco później), w gabinecie ginekologicznym będziesz się zjawiać co 2 tygodnie.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Kiedy do ginekologa w ciąży? Oczywiście regularnie, zgodnie z zaleceniami, ale także wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Otrzymałaś alarmujące wyniki rutynowych badań zleconych podczas ostatniej wizyty? Nieprawidłowości dotyczą tarczycy albo gospodarki węglowodanowej i nie wiesz, co masz robić dalej? W takiej sytuacji zawsze szukaj pomocy u lekarza prowadzącego ciążę. Jest on w stanie fachowo zinterpretować te wyniki, mimo, że nie specjalizuje się w tych dziedzinach zdrowia człowieka. Jego wiedza wystarczy jednak, by stwierdzić, czy wymagasz dalszej diagnostyki i leczenia u lekarzy innych specjalności, czy nie.

Każda kolejna wizyta u lekarza w ciąży wygląda nieco inaczej, bo np. zlecane są Ci inne badania. Niektóre elementy są jednak powtarzalne. Na każdej wizycie będziesz miała robione USG (badania w pierwszym trymestrze ciąży wykonuje się dopochwowo, dopiero od drugiego trymestru przez brzuch), będziesz ważona, pielęgniarka zmierzy Ci też ciśnienie.

Jakie badania w ciąży zleci Ci bądź wykona ginekolog? Na pierwszej wizycie z dużym prawdopodobieństwem wykona cytologię i poprosi Cię o wykonanie bardzo dużej liczy badań. Znajdzie się wśród nich badanie stężenia glukozy (z testem obciążenia), badanie moczu, oznaczenie przeciwciał anty-Rh czy morfologia krwi. Niektóre z nich będziesz powtarzać co 2-3 wizyty, jak badanie moczu i morfologię, inne, jak stężenie glukozy, jeszcze tylko raz (po połowie ciąży).


Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Potwierdzenie faktu zapłodnienia jest początkiem wspaniałego okresu ciąży i oczekiwania na przyjście dziecka na świat. W ciągu najbliższych miesięcy będziesz przygotowywać się do roli matki, poznasz płeć dziecka i wybierzesz dla niego imię. A nim się obejrzysz, maleństwo będzie już z Tobą. Życzymy wspaniałego czasu oczekiwania!

Tymczasem zachęcamy Cię do dobrego przygotowania się na narodziny maluszka. Zapoznaj się z ofertą naszych kosmetyków dla niemowląt, w tym emolientów dla niemowląt oraz żeli do kąpieli dla niemowląt.