Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać w ciąży?

Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać w ciąży?

Chociaż spanie w czasie cięży może być problematyczne, potrzebujesz tego odpoczynku! Sprawdź, jakie pozycje ułatwią Ci położenie się w nocy oraz jak zrozumieć i okiełznać dziwne sny w ciąży. Czytaj dalej!

Na którym boku spać w ciąży?

Rzecz, która wcześniej wydawała się zupełnie naturalna, teraz - niemal dosłownie - spędza Ci sen z powiek. Każda przyszła mama się zastanawia, jak spać w ciąży, jak sprawić, by dziecko było bezpieczne, ale by nie ucierpiała na tym jakość jej snów. To, na której stronie spać w ciąży, nie jest obojętne!

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Z oczywistych powodów, po piątym miesiącu ciąży spanie na brzuchu nie jest najlepszym pomysłem. Jest to tak niewygodne, że większość kobiet przestaje to robić dużo wcześniej. Większość z nich martwi się też, czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne. Tak naprawdę w leżeniu na brzuchu nie możesz zrobić krzywdy dziecku, zwłaszcza wtedy, gdy brzuch jest jeszcze płaski. Maluszka chronią wody płodowe, ściany macicy oraz ściana Twojego brzucha.

Na którym boku spać w ciąży?

A czy w ciąży można leżeć na brzuchu, gdy dziecko jest już większe? Można - pytanie, czy będziesz w stanie spać w ten sposób. Dopóki duży brzuch nie sprawia Ci dyskomfortu, korzystaj z tego.

Czy w ciąży można spać na plecach?

Podczas snu zrezygnuj z przyjmowania pozycji na wznak – wtedy brzuch uciska duże naczynia krwionośne, a utrudniony przepływ krwi powoduje obniżenie jej ciśnienia. Efektem tego spadku ciśnienia są poranne zawroty głowy. Kiedy śpisz na plecach, powiększona macica naciska przede wszystkim na żyłę główną dolną, która prowadzi krew z dolnej części ciała z powrotem do serca. Może to spowodować niskie ciśnienie krwi, nasilić istniejące problemy z nerkami i nadciśnieniem oraz przyczynić się do powstawania hemoroidów, żylaków i obrzęku.

Powyższe problemy w czasie ciąży mogą jednak przytrafić się dopiero na zaawansowanym etapie (3. trymestr). Niektórzy lekarze nie zalecają spania na plecach już od ok. 16 tygodnia, ale w rzeczywistości macica jest wówczas jeszcze zbyt mała, by znacząco ograniczać przepływ krwi. Jeśli najwygodniej jest Ci przybrać właśnie taką pozycję do spania w ciąży i nie czujesz żadnego pogorszenia samopoczucia, czasem możesz przyjąć tę pozycję do spania w ciąży.

Spanie na plecach w ciąży można też nieco zmodyfikować. Lepszą niż pozycja na wznak jest dla przyszłej mamy pozycja półleżąca. Aby ją przyjąć, podłóż pod plecy dodatkową poduszkę. Pamiętaj tylko, że lędźwie również muszą mieć podparcie, nie tylko odcinek piersiowy. Oczywiście nie każdej kobiecie takie spanie w ciąży na plecach będzie odpowiadać, mimo wszystko warto spróbować.

Czy w ciąży można spać na plecach?

Ogółem leżenie na plecach w ciąży nie jest zakazane, a już na pewno jest dozwolone w pierwszym i drugim trymestrze. Leżenie na wznak w ciąży może powodować zmniejszenie przepływu krwi przez żyłę główną, co odczujesz jako zawroty głowy, osłabienie, możesz mieć też mroczki przed oczami. W takiej sytuacji instynktownie wiesz, że powinnaś zmienić pozycję ciała. To pewne w ciągu dnia, gdy czuwasz. W nocy jest jednak trochę inaczej.

Pozycja do spania w ciąży a pozycja do zasypiania

Istnieją prace naukowe mówiące o tym, że w trzecim trymestrze (i tylko wtedy) do spania w ciąży nie należy przyjmować pozycji na plecach. Oznacza to, że kiedy ciężarna kładzie się spać, powinna położyć się na boku. Istnieje bowiem podejrzenie, że przez sen u kobiet nie działa już ta podświadomość, która każe im zmienić niedogodną pozycję w ciągu dnia. Co innego, gdy w trakcie snu kobieta nieświadomie zmieni pozycję i położy się na plecach - z tym nawet niespecjalnie jest jak walczyć. Spanie na lewym boku, a raczej układanie się na nim do snu, według tej teorii ma być sposobem na zmniejszanie ryzyka śmierci wewnątrzmacicznej płodu w 3. trymestrze. Warto dodać, że przyszłe mamy często mogą liczyć na pomoc samej natury. Jeśli dziecku robi się niewygodnie, zacznie kopać i obudzi mamę, aby mogła zmienić pozycję.

Spanie na prawym boku w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Leżenie na prawym boku w ciąży może generować problemy z krążeniem jeszcze bardziej, niż leżenie na wznak. Żyła główna znajduje się bowiem właśnie po prawej stronie. Kiedy więc przyszła mama kładzie się na prawą stronę, cały ciężar macicy spoczywa na tym naczyniu krwionośnym. Zatem czy w ciąży można spać na prawym boku? Ta pozycja tak naprawdę może być problematyczna tylko dla kobiet w ciąży od trzeciego trymestru. Macica musi być już bowiem naprawdę duża i ciężka, by wpływać na krążenie krwi.

Spanie w ciąży na prawym boku i na plecach - kiedy szczególnie uważać?

Dylematy na temat tego, na jakim boku spać w ciąży oraz czy pozycja na wznak do spania w ciąży jest bezpieczna, nie wzięły się z powietrza. Te eksperckie wytyczne są uznawane przez całe środowisko medyczne - tłumaczą, dlaczego kobietę w ciąży układamy na lewym boku w pozycji bezpiecznej (np. w sytuacji wypadku). Głęboko do serca powinny wziąć je sobie nie tylko kobiety od 37. tygodnia ciąży, ale także:

  • kobiety w ciąży mnogiej,
  • kobiety, u których przewiduje się wysoką masę urodzeniową płodu,
  • kobiety w ciąży ze stwierdzonym wielowodziem.

We wszystkich tych przypadkach odpowiedź na pytanie, na którym boku leżeć w ciąży, powinna być jednoznaczna. Spanie na lewym boku w ciąży jest najbezpieczniejszym wyjściem.

Spanie w ciąży na prawym boku i na plecach

Spanie na lewym boku – najlepsze rozwiązanie

Jak więc możesz zapewnić sobie bezcenny sen? Najbezpieczniejsze jest leżenie na lewym boku w ciąży! W czasie ciąży, mniej więcej od jej połowy, staraj się kłaść do snu na lewym boku, by przyzwyczaić się do niej nieco wcześniej niż dopiero wtedy, gdy ta pozycja będzie już bezwzględnie konieczna. A jeśli obudzisz się w „niewłaściwej” pozycji, po prostu odwróć się na bok i powróć... do snów o tym szczęśliwym dniu, kiedy ten manewr nie będzie już stanowić wielkiego wyczynu!

Dodatkowo pod prawą nogą dobrze jest umieścić jakieś podparcie – na przykład w postaci małego, zwiniętego kocyka lub poduszki. Takie spanie podczas ciąży jest wygodne i bezpieczne dla matki oraz dziecka.

Ciąża – jak spać? Wykorzystaj poduszkę ciążową

Sen w ciąży może Ci ułatwić specjalna poduszka - rogal, stworzona właśnie z myślą o kobietach w ciąży. Przyjmuje ona postać litery C z nieco przedłużonym, niemal stykającymi się ze sobą ramionami. Dzięki niej będzie Ci wygodniej spać na boku. Poza tym poduszka zapewnia prawidłowe ułożenie ciała. Kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji, bo poduszka zarówno podpiera kark i głowę, jak i kolano znajdujące się wyżej.

Ciąża – jak spać? Wykorzystaj poduszkę ciążową

Dlaczego jeszcze przyszłej mamie poleca Cię poduszkę w kształcie litery C? Bo dzięki niej może przyjąć coś na kształt pozycji "lekko na brzuchu" albo "pół na boku, pół na plecach". Te zmodyfikowane pozycje mogą być dla wielu kobiet wygodniejsze, a jednocześnie nie występuje przy nich problem z uciskiem żyły głównej.


Sny w ciąży – jak je interpretować?

Czy wydaje Ci się, że Twoje sny w ciąży są bardziej wyjątkowe niż zwykle? To tylko Twoja interpretacja. Jesteś w bardzo odmiennym od normalnego stanie, dlatego zarówno te dobre, jak i głupie sny w ciąży poddajesz większym analizom. W rzeczywistości jednak to, co Ci się śni, jest odzwierciedleniem Twoich myśli, stanu wewnętrznego, tego czym aktualnie żyjesz. Złe sny w ciąży mają prawo Ci się zdarzać tak, jak zawsze.

Być może wszelkie niecodzienne czy straszne sny w ciąży zapamiętujesz lepiej, bo w ciąży często miewasz więcej niż zwykle pobudek. Śnimy w fazach REM snu, a są to fazy krótkie, człowiek jest wówczas podatny na wybudzanie się. Jeśli w trakcie tej fazy dziecko Cię kopnie, albo poczujesz parcie na pęcherz, pobudka jest prawdopodobna. Takie nagłe obudzenie z fazy REM oznacza świeży obraz snu.

Sny w ciąży – jak je interpretować?

Sny o poronieniu w ciąży

Sen o poronieniu musi być dla Ciebie wstrząsający - to zrozumiałe. Nie jest on jednak żadną przepowiednią, a jedynie wyrazem Twoich głęboko skrywanych obaw. Spokojnie, każda przyszła mama je ma, nie każda jest jednak tego świadoma.

Sny w ciąży o dziecku

Są bardzo częste i zupełnie normalne. Masz sny w ciąży o płci dziecka? To dlatego, że czekasz na tę informację od lekarza. Śni Ci się, jakie jest po narodzinach? Przyznaj sama przed sobą, że nieraz o tym rozmyślasz za dnia.

Czy znalazłaś już swój najlepszy sposób na spanie w ciąży? Mimo wszystkich trudności, życzymy Ci spokojnych nocy i jak najlepszego wykorzystania czasu na wypoczynek, który pozostał Ci przed porodem.